Գեղարվեստի տոն՝ երեխաների համար․ ցուցահանդես Գորիսում
Հունիսի 1-ին՝ Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրը, Գեղագիտության ազգային կենտրոնի «Գորիս» ստորաբաժանման սրահը դարձավ գունավոր, ստեղծագործ ու հմայիչ մի աշխարհ՝ հյուրընկալելով ավանդական ամենամյա ցուցահանդեսի մասնակիցներին:
Ցուցադրությանը ներկայացված էին տասնյակ սաների աշխատանքներ՝ գեղանկարներ, քանդակներ, խեցեգործության նմուշներ և ձեռքի այլ ստեղծագործություններ, որոնք վկայում էին փոքրիկների անհատական մտածողության, գեղագիտական ճաշակի և ստեղծարար մտքի մասին։
Ցուցահանդեսը բացվեց «Գորիս» ստորաբաժանման տնօրենի՝ գեղանկարիչ Արամ Մաշուրյանի ողջույնի խոսքով։ Նա շնորհավորեց երեխաներին տոնի կապակցությամբ և շեշտեց գեղագիտական կրթության կարևոր դերը նրանց ապագայի կերտման գործում։
Ելույթներով հանդես եկան նաև արվեստի ոլորտի մասնագետներ, մշակութային գործիչներ ու մտավորականներ, ովքեր ոչ միայն բարձր գնահատեցին ցուցադրված աշխատանքների որակն ու թեմատիկ բազմազանությունը, այլև առանձնահատուկ ընդգծեցին մանկավարժների նվիրական աշխատանքը սաների գեղագիտական դաստիարակության գործում։
Միջոցառման տոնական տրամադրությունն ամբողջացրին Շառլ Ազնավուրի անվան արվեստի դպրոցի սաները՝ երաժշտական կատարումներով։ Մասնավորապես փայլեցին փողային նվագախմբի ելույթները, որոնք ներկաների կողմից ընդունվեցին ջերմ ծափահարություններով։
Ցուցահանդեսը դարձավ երեխաների ստեղծագործ ոգու տոնակատարություն՝ մեկ անգամ ևս վկայելով, որ Գեղագիտության ազգային կենտրոնի «Գորիս» ստորաբաժանումը ոչ միայն պահպանում, այլև զարգացնում է Գորիսի գեղարվեստական կրթության հարուստ ավանդույթները, որոնց հիմքը դրվել է դեռևս 1970-ականներին կազմակերպված նկարչական դպրոցի կողմից։
Այսպիսի նախաձեռնությունները վերստին հաստատում են, որ արվեստը շարունակում է լինել աճող սերնդի կրթության եւ դաստիարակության  հզոր գործոն՝ ձևավորելով մտածող, գեղեցկության արժևորումն ու ստեղծագործ աշխարհընկալումն ունեցող նոր սերունդ։