«GENERIS PUBLISHING» հրատարակչությունը 2024 թ․ հրատարակել է «Grigor Tatevatsi. medical, grammatical and legal questions. Sayings» աշխատությունը՝ անգլերեն լեզվով
01.11.2024 12:57
Գրքում օտարալեզու ընթերցողին ներկայացվել են 14-15-րդ դարերում ապրած եռամեծար փիլիսոփա Սուրբ Գրիգոր Տաթևացու բժշկագիտական, իրավաբանական և քերականական մի քանի հարցեր։
Գրիգոր Տաթևացին (1346-1409) Աստվածաշնչի միջնադարյան հայ ամենահայտնի թարգմանիչներից է։ Ունի 32 աշխատություն, որոնցից ամենահայտնին «Գիրք Հարցմանցն» է, որն Աստվածաշնչի ամբողջական ու համապարփակ մեկնությունն է։ Գրիգոր Տաթևացին իր ժամանակի ամենահայտնի աստվածաբաններից է, վարպետ ուսուցիչ, ով իր ստեղծագործություններում բազմաթիվ հարցեր ունի, այդ թվում՝ քերականական։ Գրքում ներկայացված են Տաթևացու բժշկական, իրավաբանական և քերականական մի քանի հարցեր, որոնք չափազանց հետաքրքիր են որպես 14-15-րդ դարերի մտածողի հայացքներ։ Ներկայացված են նաև Տաթևացու բազմաթիվ ասույթներից մոտ երկու տասնյակ, որոնք կներկայացնեն միջնադարյան հայ մտածողի համամարդկային մտքերը։
Գրքի հրատարակությունը նախաձեռնել է ՀՀ ԳԱԱ Հրաչյա Աճառյանի անվան լեզվի ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող, բանասիրական գիտությունների թեկնածու, ճանաչված տաթևացիագետ Սուսաննա Գրիգորյանը։
«Սյունյաց երկիրը» շնորհակալություն է հայտնում մեր հայրենակից Սուսաննա Գրիգորյանին՝ Գրիգոր Տաթևացու աշխատությունները միջազգային լսարանին ներկայացնելու և ընդհանրապես «հայկազեան ազգի երկրորդ լուսաւորչի» գրական ժառանգությունը հետևողականորեն հանրայնացնելու համար։