Գերմանիայի նոր կանցլերը կլինի ՔԴՄ-ի ղեկավար Ֆրիդրիխ Մերցը
Գերմանիայի նոր կանցլերը կլինի ՔԴՄ-ի ղեկավար Ֆրիդրիխ Մերցը։ Ծայրահեղ աջերը նույնպես տոնում են Բունդեսթագի ընտրություններում իրենց հաղթանակը։ Սոցիալ-դեմոկրատները պարտվել են, բայց կմնան իշխանությունում։
Բունդեսթագի արտահերթ ընտրություններում, որոնք տեղի են ունեցել կիրակի՝ փետրվարի 23-ին, հաղթել է ընդդիմադիր պահպանողական  Ֆրիդրիխ Մերցի գլխավորած ՔԴՄ/ՔՍՄ դաշինքը՝ հավաքելով ձայների 28,5 %-ը։
Բացի ՔԴՄ-ից, ընտրություններում իրեն հաղթող է համարում նաև ընդդիմադիր ծայրահեղ աջ «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցությունը, որը, կրկնապատկելով 2021 թվականի իր արդյունքը, 20,8 %-ով երկրորդ տեղում է։
Գործող կանցլեր Օլաֆ Շոլցի Գերմանիայի Սոցիալ-դեմոկրատական ​​կուսակցությունը պարտություն է կրել՝ ստանալով 16,4 %։ Սա կուսակցություն երբևէ գրանցած վատագույն արդյունքն է:
Խորհրդարան են անցել նաև ձախ-լիբերալ «Դաշինք 90/Կանաչներ»-ը՝ 11,6%-ով, և «Ձախ» կուսակցությունը՝ 8,8%-ով։
Երեկ Շոլցն ընդունել էր ընտրություններում պարտությունը՝ դրանց արդյունքը սոցիալ-դեմոկրատների համար դառը համարելով։ Շոլցը շնորհավորել էր նաև Քրիստոնեա-դեմոկրատական և Քրիստոնեա-սոցիալական միությունների դաշինքի (CDU/CSU) կանցլերի թեկնածու Ֆրիդրիխ Մերցին հաղթանակի կապակցությամբ։