ԳԵՎՈՐԳ ՓԱՐՍՅԱՆՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼ Է ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ԿԱՆԱԴԱՅԻ ԱՐՏԱԿԱՐԳ ԵՎ ԼԻԱԶՈՐ ԴԵՍՊԱՆԻՆ
Կապան համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Կանադայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Էնդրյու Թըրներին։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ ԱԳՆ Ամերիկյան երկրների վարչության, ԱՄՆ և Կանադայի բաժնի վարիչի պարտականությունները կատարող Սերգեյ Մուրադյանը։
Համայնքի ղեկավարը ողջունել է դեսպանի այցը Կապան և կարևորել վերջին տարիներին հայ-կանադական հարաբերությունների ակտիվացումը՝ ընդգծելով, որ դրանց դրական ազդեցությունը ժամանակին զգալի է եղել նաև տեղական մակարդակում, մասնավորապես հանքարդյունաբերության ոլորտում։ Այս համատեքստում նա հավելել է, որ Կապանն այսօր քայլում է կայուն զարգացման ուղիով և բաց է ներդրումային ծրագրերի ու միջազգային համագործակցության համար։
Դեսպանն իր հերթին ևս շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և ընդհանրական կերպով ներկայացրել դեսպանության գործունեության հիմնական ուղղությունները, խոսել նախատեսվելիք ծրագրերի մասին, ինչպես նաև կարևորել մայրաքաղաքից դուրս մարզերի և համայնքների հետ համագործակցության անհրաժեշտությունը։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև երկկողմ հարաբերությունների զարգացման ներուժին՝ հատկապես բարձր տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության, գյուղատնտեսության, ներդրումային միջավայրի և փորձի փոխանակման ոլորտներում համագործակցության հնարավորություններին։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային ընդհանուր իրավիճակի և վերջին զարգացումների շուրջ։