Գևորգ Փարսյանը հանդիպել է Հայաստանում Եվրոպական Միության դեսպան Վասիլիս Մարագոսի հետ
Հոկտեմբերի 27-ին Կապան համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանը հանդիպել է Հայաստանում Եվրոպական Միության պատվիրակության ղեկավար, արտակարգ և լիազոր դեսպան Վասիլիս Մարագոսի հետ:
Ողջունելով դեսպանի այցը Կապան՝ համայնքի ղեկավարը կարևորել է ԵՄ ջանքերը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման գործընթացներում, նշելով, որ ներկա դրությամբ թե՛ Սյունիքի մարզի, և թե՛ Կապան համայնքի համար առաջնային խնդիր է շարունակում մնալ անվտանգությունը, և այդ համատեքստում կարևորել նաև ԵՄ դիտորդական առաքելության դերը Կապան համայնքում։
Հանդիպմանը կարևորվել է նաև ԵՄ ֆինանսավորմամբ Կապանում իրականացվող, մասնավորապես Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի հիմնման և «Համայնքի ղեկավարներ հանուն տնտեսական զարգացման» ծրագրերը, ինչպես նաև նոր գործարկված՝ Ոստիկանության Պարեկային ծառայության Սյունիքի մարզի ստորաբաժանման աշխատանքների մեկնարկը, որտեղ ԵՄ–ն հանդես է եկել տեխնիկական և փորձագիտական աջակցության տրամադրմամբ։
Դեսպանն իր պատրաստակամությունն է հայտնել խթանելու առկա համագործակցությունը, ինչպես գործող ծրագրերի զարգացման, այնպես էլ նոր ծրագրերի ու գաղափարների իրագործման հարցում։
Կողմերը քննարկել են նաև Արցախից բռնի տեղահանված անձանց հետ կապված մի շարք հարցեր։ Համայնքի ղեկավարը դեսպանին է ներկայացրել Կապանում բնակություն հաստատած ընտանիքների՝ կարճաժամկետ, միջնաժամկետ ու երկարաժամկետ լուծում պահանջող առաջնային կարիքները: