Գլոբալ փոփոխությունները կազդեն ոչ միայն Հարավային Կովկասի, այլ ամբողջ հետխորհրդային տարածքի վրա․ Իսկանդարյան
Գլոբալ փոփոխությունները կազդեն ոչ միայն Հարավային Կովկասի, այլ ամբողջ հետխորհրդային տարածքի վրա։ Այս մասին News.am-ի հետ զրույցում ասաց Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը։
«Շատ բան է փոխվել։ Նոր իրավիճակի է հանգեցրել ոչ այնքան Ուկրաինայի պատերազմը, որքան Ռուսաստանի եւ Արեւմուտքի կոնֆլիկտը, որն ավելի ընդարձակ է, քան Ուկրաինայի պատերազմը։ Սա նոր իրավիճակ է, որը կազդի ողջ հետխորհրդային տարածքի վրա։ Ավանդաբար չեզոք Ֆինլանդիայի եւ Շվեդիայի՝ ՆԱՏՕ-ին միանալը շատ լուրջ է»,-ասաց քաղաքագետը։
Այս ամենը, նրա խոսքով, հանգեցնում է նրան, որ Ռուսաստանը սկսում է շրջանցող ուղիներ փնտրել։
«Եվ դա վերաբերում է նաեւ հաղորդակցությանը։ Խոսքը, մասնավորապես, Ռուսաստանի փոխգործակցության մասին է այնպիսի երկրների հետ, ինչպիսին են Չինաստանը, Հնդկաստանը եւ նույնիսկ Լատինական Ամերիկան։ Դա վերաբերում է նաեւ մեր տարածաշրջանին, մասնավորապես, Թուրքիայի եւ Իրանի հետ փոխգործակցությանը»,-ասաց փորձագետը։
«Ռուսաստանը երրորդ երկրներով տարբեր ապրանքներ է ստանում։ Եվ մենք գիտենք, որ պատժամիջոցների կիրառման ժամանակ հենց այդպես է լինում»,-հավելեց Իսկանդարյանը։