Գորիսի 200-ամյա բանտը կվերածվի թանգարանի
Սենսացիոն այդ հայտարարությունն արել է ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանն օգոստոսի 26-27-ին Սյունիքի մարզ կատարած այցելության ընթացքում: Այդ որոշումը, ի դեպ, համահունչ է գորիսեցիների ցանկությանը, ինչի վերաբերյալ տարիներ շարունակ հնչել են առաջարկություններ:
Օգոստոսի 27-ին Գորիս համայնքի ղեկավար Վաչագան Ադունցի ուղեկցությամբ Արմեն Ամիրյանն այցելեց Գորիսի բանտ եւ ծանոթացավ կառույցի տարածքին ու հնարավորություններին:
Հիշեցնենք, որ դեռեւս 2009 թվականին՝ ՀՀ կառավարության սյունիքյան արտագնա նիստի ժամանակ (վարչապետ՝ Տիգրան Սարգսյան), ընդունվել է որոշում բանտը Գորիսից տեղափոխելու, Գորիս քաղաքից դուրս նոր բանտ կառուցելու մասին: Հիմա էլ պարզվում է, որ տարածքն ազատելուց հետո այն կտրամադրվի մշակույթի նախարարությանը եւ կվերածվի թանգարան-հյուրանոցի:
Նույն օրն Արմեն Ամիրյանը Գորիս համայնքի ղեկավար Վաչագան Ադունցի հետ ուրվագծել է առաջիկա անելիքները՝ կապված Գորիս քաղաքն ԱՊՀ երկրների 2018թ. մշակութային մայրաքաղաք հռչակելու հետ: Նախարարն ու համայնքի ղեկավարը կարեւոր այդ հարցը հանգամանալից կքննարկեն եւ անելիքները կհստակեցնեն սեպտեմբեր-հոկտեմբերին:
Նախարարն այցելել է Ակսել Բակունցի տուն-թանգարան, որտեղ ծանոթացել է ցուցադրությանը, ինչի վերաբերյալ հանգամանալից տեղեկություններ է ներկայացրել թանգարանի տնօրեն Վարդան Սարգսյանը: Արմեն Ամիրյանը ողջամիտ եւ պահանջված համարեց Ակսել Բակունցի ստեղծագործությունների՝ այլ լեզուներով թարգմանված ու ժամանակին տպագրված տարբերակների վերահրատարակումը, ինչի վերաբերյալ առաջարկություն ներկայացրին թանգարանի տնօրեն Վարդան Սարգսյանն ու համայնքի ղեկավար Վաչագան Ադունցը:
«Սյունյաց երկիր» թերթի խմբագիր Սամվել Ալեքսանյանի հետ զրույցում նախարարը հետաքրքրվել է թերթի գործունեությամբ եւ հատկապես հատուկ համարների հրատարակման ուղղությամբ խմբագրության 2018թ. ծրագրերով:
Սյունիքյան շրջագայության ընթացքում Արմեն Ամիրյանին ուղեկցում էր ՀՀ մշակույթի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Սամվել Մուրադյանը: