Գորիսի Ակսել Բակունցի անվան թիվ 1 ավագ դպրոցում մշակութային տոն էր
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը 2024-2025 ուստարին հայտարարել էր մշակութային կրթության տարի:
Այդ նախաձեռնության շրջանակում՝ Գորիսի Ակսել Բակունցի անվան թիվ 1 ավագ դպրոցի 4-րդ «Բ» դասարանի աշակերտները (դասվար Սալոնիկ Ջհանգիրյանի  գլխավորությամբ) օրը վերածեցին իսկական տոնի:
Տոնական օրն ուներ կրկնակի խորհուրդ. աշակերտները կրտսեր դպրոցից անցում են կատարում միջին դպրոց՝ ուսումնական ճանապարհի կարեւոր փուլը նշանավորելով հիշարժան միջոցառմամբ:
Կրելով «Մեր ինքնության կնիքը» խորագիրը, ցերեկույթը նպատակ ուներ նպաստել դպրոցականների կարողությունների, ազգային արժեհամակարգի եւ աշխարհայացքի ձևավորման ճանապարհին:
Աշակերտները սիրով ու նվիրվածությամբ ներկայացրին հայ ժողովրդի մշակութային ժառանգության տարբեր դրվագներ՝ վեր հանելով ազգային ինքնության ուրույնությունն ու արժեքները։ Շնորհաշատ դպրոցականներն իրենց մշակութային ելույթներով անդրադարձան  հայ գրականության, երաժշտության եւ արվեստի մեծանուն ներկայացուցիչներին:
Միջոցառմանն առանձնահատուկ շունչ եւ հմայք  հաղորդեցին ազգային երգն ու պարը: Երեխաների կատարմամբ հնչեցին հայրենասիրական երգեր, իսկ պարային համարները, որոնք  բեմադրվել էին «Մեծ Հայք» պարային ստուդիայի գեղարվեստական ղեկավար, պարուսույց Համլետ Իսախանյանի ղեկավարությամբ, ցերեկույթը համեմեցին լրացուցիչ ոգեղենությամբ ու բովանդակությամբ:
Միջոցառման առանցքում հայոց Ացախն էր: Երեխաների շուրթերից հնչող արցախյան բարբառը, Հայաստանի Հանրապետության եւ Արցախի Հանրապետության՝ կողք-կողքի  ծածանվող դրոշները երիցս հաստատեցին ազգային ինքնության ամրությունը և մեր ժողովրդի անկոտրում կապը հայրենի հողին։
Դպրոցականների ելույթները ոչ միայն հուզեցին ներկաներին, այլ նաև հիշեցրին՝ Արցախը շարունակում է եւ կշարունակի  ապրել մեր սրտերում, խոսքում ու մշակույթում։
Այդպիսի միջոցառումները, անշուշտ, կարևոր դեր են խաղում մատաղ սերնդի մտածողության և աշխարհայացքի ձևավորման գործում՝ հանրակրթական դպրոցը դարձնելով ոչ միայն գիտելիքի յուրացման, այլև ազգային արժեքների պահպանման ու տարածման կենտրոն։