Գորիսի քաղաքապետին անձեռնմխելիությունից զրկելու համար միջնորդություն է ներկայացվել ԿԸՀ. կասկածանքը հայտնի է
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը դիմել է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով «Հայաստան» դաշինքով պատգամավորի թեկնածու, Գորիսի քաղաքապետ Առուշ Առուշանյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու և նրան ազատությունից զրկելու համաձայնություն ստանալու նպատակով:
Տեղեկությունը ՀԺ-ին փոխանցեց ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը:
Աբրահամյանը հայտնեց, որ Առուշանյանը կասկածվում է ՀՀ ՔՕ 35-184 հոդվածի 4-րդ չորրորդ մասի 2-րդ կետով  (գույքային վնասի նախապատրաստություն), ՀՀ ՔՕ 38-149 հոդվածի երկրորդ մասի 4-րդ կետով (ընտրական իրավունքի իրականացման խոչընդոտելը, կամակերպելը կամ օժանդակելը, որը կատարվել է պաշտոնեական դիրքը օգտագործելով), ՀՀ ՔՕ 38-154 հոդվածով (քվեարկության գաղտնիությունը խախտելը կազմակերպելը կամ օժանդակելը):
Գոռ Աբրահմայանը հավելեց՝ Գորիսի քաղաքապետը փոխկապակցված է Քարահունջի համայնքապետի հետ առնչվող գործով:
Նշենք, որ ՀՀ գլխավոր դատախազությունն ավելի վաղ հայտնել էր, որ Քարահունջի համայնքաետ Սուրեն Օհանջանյանը 2021թ. հունիսի 20-ին անցկացված խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ նույն գյուղի բնակիչների հետ կազմակերպել է հանդիպումներ, որոնց ներկա է գտնվել նաև Գորիս համայնքի ղեկավար Առուշ Առուշանյանը, և առաջարկել սոցիալական օգնություն ստանալու համար դիմումներ ներկայացնել Գորիս համայնքի ղեկավարին` երաշխավորելով, որ դրանք միանշանակ բավարարվելու են:
Նախաքննության ընթացքում իրականացված քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ նշված դիմումատուների մեծ մասը հանդիսանում են Օհանջանյանի ընտանիքի անդամները և հարազատները: Միևնույն ժամանակ, տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ համայնքապետը որոշ քաղաքացիների հայտնել է, որ սոցիալական աջակցություն տրամադրելու դեպքում պետք է մասնակցեն արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին և քվեարկեն «Հայաստան» դաշինքի օգտին: