«Գորիսի տարածքային մանկապատանեկան մարզադպրոց» ՊՈԱԿ-ը
1985 թվականին ստեղծված մարզադպրոցում գործում են վեց մարզաձևից խմբակներ՝ ըմբշամարտ, վոլեյբոլ, բասկետբոլ, ֆուտբոլ, շախմատ և թեթև աթլետիկա: Բոլոր մարզաձևերից ընդհանուր առմամբ պարապում են 312 սան:
Ըմբշամարտ մարզաձևը խորը հիմքերի վրա է դրված: Տարվա կտրվածքով մարզադպրոցը մասնակցում է արտերկրում կազմակերպված ըմբշամարտի ուսումնամարզական հավաքների և միջազգային մրցաշարերի: Այսօր արդեն ունենք բավականին խոստումնալից մարզիկներ, ովքեր բարձր են պահում մարզի և Գորիս քաղաքի պատիվը՝ գրավելով 1-ին հորիզոնականները: Այդ կարևոր գործին իրենց ավանդն են ներդրել մարզադպրոցի ըմբշամարտի մարզիչ-մանկավարժներ Տիգրան Աղաբեկյանը, Ալբերտ Հայրապետյանը, Կարեն Հովսեփյանը: Մարզադպրոցի պատանի ըմբիշներ Արտակ Աղաբեկյանը, Ալեն Միրզոյանը, Սուրեն Հովհաննիսյանը, Արտյոմ Մուսայելյանը, Արտյոմ Մարգարյանը հանդիսանում են միջազգային մրցաշարերի հաղթողներ և մրցանակակիրներ:
Մարզադպրոցում նաև գործում են վոլեյբոլի խմբակներ, որոնք ներկայացնում են սահմանամերձ Տեղ համայնքի Կոռնիձոր և Խնածախ գյուղերը՝ մարզիչ-մանկավարժներ Մայիս Բաղդասարյանի և Վարդան Բաղդասարյանի ջանքերով: Այդ մարզաձևը ևս դրված է բարձր հիմքերի վրա:
Սահմանամերձ Տեղ համայնքի Խոզնավար գյուղում գործում են մեր մարզադպրոցի թեթև աթլետիկայի խմբերը՝ մարզիչ-մանկավարժ Անժելա Զաքյանի գլխավորությամբ, ով հանդիսանում է նաև ԽՍՀՄ սպորտի վարպետի թեկնածու:
Մարզադպրոցում գործում են նաև բասկետբոլի խմբակներ: Մարզաձևի հիմքերն են դրվում Տաթև համայնքի Հալիձոր գյուղում ևս: Բասկետբոլի զարգացմանն իրենց ջանքերն են ներդնում մարզիչ-մանկավարժներ Աննա Աբգարյանն ու Վիգեն Ավետիսյանը:
Մարզադպրոցն ունի աղջիկների  ֆուտբոլի խմբակներ, մարզիչ-մանկավարժ՝ Արմեն Ղազարյան:
Մարզադպրոցում գործում են նաև շախմատի խմբակներ,  մարզիչ-մանկավարժ՝ Անուշավան Ղազարյան:
2024 թ. ծրագրերից ուշարժան է ապրիլի 10-ին և 21-ին կայանալիք դեռահասների և պատանիների ՀՀ առաջնությունը, որի հաղթողները կմասնակցեն Եվրոպայի և աշխարհի առաջնությանը:
«Գորիսի տարածքային մանկապատանեկան մարզադպրոց» ՊՈԱԿ-ի տնօրենն է ԽՍՀՄ սպորտի վարպետ Տիգրան Աղաբեկյանը: Ավելի վաղ դպրոցը ղեկավարում էին Ռուբիկ Բակունցը, Գագիկ Դավթյանը, Արթուր Ասլանյանը:
Մարզադպրոցը գտնվում է նախկին պիոներ պալատի հարևանությամբ՝ Ավանգարդի 3/1 հասցեում: