Գորիսում ամփոփվեց Սյունիքի մարզի ձմեռային զորակոչը
Հայոց ազգային բանակի կազմավորման օրը Սյունիքի մարզի բազմաթիվ բնակավայրերի բնակիչների համար կրկնակի տոն էր. այդ օրը կայացան նրանց նորակոչիկ որդիների ու եղբայրների բանակ ճանապարհելու հանդիսավոր արարողություններ:
Հաջորդ օրը՝ հունվարի 29-ին, սյունեցի նորակոչիկները՝ պետության կայացման գործում բանակի դերի կարևորության գիտակցումով, Գորիսում մասնակցեցին Սյունիքի մարզի ձմեռային զորակոչի ամփոփմանը:
Ի դեպ, Սյունիքի զինկոմ, գնդապետ Վահրամ Հարությունյանը նոր և լավ ավանդույթի սկիզբ է դրել՝ նորակոչիկին բարձր տրամադրությամբ բանակ ճանապարհելը չպետք է լինի միայն առաջին զորակոչի «մենաշնորհը»: Նրա նախաձեռնությամբ՝ ամեն զորակոչի ժամանակ Գորիսի, Սիսիանի, Կապանի և Մեղրիի զինկոմիսարիատների զինծառայողների մասնակցությամբ, տեղի մշակույթի կենտրոնների հետ մեկտեղ, հայրենասիրական երաժշտության հնչյունների ներքո, տեղի են ունենում նորակոչիկներին բանակ ճանապարհելու հանդիսավոր արարողություններ, որտեղ ելույթներ են ունենում Սյունիքի զինկոմը, հոգևորականներ, պահեստազորայիններ, մտավորականներ, նորակոչիկների հարազատներ:
Մեծ բազմության առաջ հնչեցվող խոսքն ուսանելի և ազդու էր՝ հայ երիտասարդը ծառայելով հայկական բանակում, պատվախնդրորեն կատարելով իր զինվորական պարտականությունը, մեծ ներդրում է ունենում բանակաշինության գործում, կատարում երկրի անվտանգության ապահովմանն ու հզորացմանն ուղղված գիտակից, վճռական քայլեր…
Մշակութային միջոցառումների կազմակերպիչ Նելլի Արզումանյանը, ով յուրաքանչյուր միջոցառմանը ներկայանում է նոր ասելիքով, այս անգամ շեշտը դրեց բանակ զորակոչվող հայորդիներին նժդեհյան ոգով դաստիարակության, բանակ, պետություն և երկիր կառուցելու գիտակցության ձևավորման, դրանում յուրաքանչյուրի ունենալիք դերակատարության վրա:
Սյունիքի զինկոմ, գնդապետ Վահրամ Հարությունյանը նորակոչիկներին շնորհավորեց հայրենիքի պաշտպանի դժվարին, բայց  պատասխանատու դերը ստանձնելու համար՝ նրանց մաղթելով բարի ծառայություն, բարի վերադարձ: Նկատելով իր ելույթի ընթացքում բանակ զորակոչվող որդիների՝ հրաժեշտից առաջ ծնողների թաց աչքերը, զինկոմն ասաց՝ հուզմունքը նաև տղամարդու համար է, բայց բոլորս պետք է հպարտորեն բանակ ճանապարհենք մեր որդիներին: Զինկոմը ծնողներին հորդորեց նաև՝ իրենց զավակների ծառայության ընթացքում ծագող հարցերի դեպքում դիմել Սյունիքի զինկոմիսարիատ, որն իր լիազորությունների սահմաններում անպայման դրական ընթացք կտա դրանց լուծմանը:
Նորակոչիկ Մհեր Մինասյանի պապը՝ Գագիկ Պողոսյանը, բանակ մեկնողներին իբրև հայրական խրատ, բարի խորհուրդներ տվեց՝ մաղթելով, որ գերազանց ծառայություն իրականացնեն ու բարով վերադառնան հարազատ օջախներ:
Հարազատների հետ հրաժեշտից հետո՝ ավտոբուսում, նորակոչիկներն իմ բարի ծառայության բարեմաղթանքին ի պատասխան, վեր պարզեցին բռունցքները՝ ի նշան հայի հզոր կամքի, ոգու ու հավատքի: Նրանց լուսավոր հայացքները հավաստում էին՝ միասին մենք կարող ենք ապահովել մեր երկրի անվտանգությունը: