Գորիսում Ֆրանսիայի պատվո հյուպատոսությունը կբացվի հունիսի սկզբին
Հունիսի 2-3-ը Գորիսում տեղի կունենա հայ-ֆրանսիական ապակենտրոնացված համագործակցության 5-րդ համաժողովը: Այս մասին ՍիվիլՆեթին հայտնեցին արտգործնախարարությունից։
ԱԺ Քաղաքացիական պայմանագիր խմբակցության պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանն էլ խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց, որ այդ օրերին նախատեսված է Գորիսում Ֆրանսիայի պատվո հյուպատոսության բացումը։ Պատգամավորի խոսքով, իքը ևս մասնակցելու է բացմանը։
Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Նոել Բարոն մայիսի 26-ին Երևանում հայտարարել էր Գորիսում ֆրանսիական հյուպատոսական գործակալություն բացելու մասին։ Նախարարը սակայն հստակ ժամկետներ չէր նշել։
Ֆրանսիայի կողմից Գորիսի ընտրությունը կապված է քաղաքի վաղեմի մշակութային կապերի հետ ֆրանկոֆոն աշխարհի հետ։ Համարվելով Հայաստանի ամենաֆրանսախոս քաղաքներից մեկը՝ Գորիսում 2006-ից գործում է ֆրանսիական մշակութային կենտրոն։ Կենտրոնը ակտիվ դեր է խաղացել տարածաշրջանում ֆրանսիական լեզվի և մշակույթի տարածման գործում, այդ թվում՝ տեղի դպրոցականների համար ֆրանսերենի դասավանդմանը աջակցելու գործում։