Գորիսը հռչակվեց 2018թ. ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք
Ապրիլի 7-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Տաշքենդում մասնակցեց եւ ելույթ ունեցավ ԱՊՀ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստին:
Արտգործնախարների խորհրդի նիստը մեկնարկեց նեղ ձեւաչափով, ապա շարունակվեց ընդլայնված կազմով պատվիրակությունների մասնակցությամբ:
Նիստի օրակարգում ընդգրկված էին կազմակերպության գործունեության արդյունավետության բարձրացման, արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջեւ խորհրդատվությունների անցկացման, արդի իրողություններին կառույցի արդիականացման հարցեր:
ԱՊՀ մասնակից երկրների ԱԳ նախարարները մտքեր փոխանակեցին միջազգային օրակարգի հրատապ խնդիրների շուրջ:
Արտաքին գործերի նախարարները հայտարարություն ընդունեցին քրիստոնյաների, մահմեդականների եւ այլ դավանանքների ներկայացուցիչների նկատմամբ անհանդուրժողականության եւ խտրականության անթույլատրելիության մասին:
ԱՊՀ անդամ երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարներն անդրադարձան իրավապահ, կիբերանվտանգության, մշակութային, կրթական ոլորտներում համագործակցության սերտացման հարցերին:
Արտգործնախարարների խորհուրդը որոշեց հավանություն տալ Հայաստանի Գորիս քաղաքը որպես 2018թ. ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք հռչակելու մասին որոշման նախագծին:
Նիստի մասնակիցները քննարկեցին եւ հավանության արժանացրին 16 փաստաթղթերի նախագծեր:
Որոշվեց ԱՊՀ արտգործնախարարների խորհրդի հաջորդ նիստը գումարել 2017թ. հոկտեմբերին Մոսկվայում: