​1918թ. մայիսի 28-ին մեր ժողովուրդն իր հավաքական կամքի ու անկոտրում ոգու շնորհիվ կարողացավ իրականություն դարձնել անկախ պետականությունը վերականգնելու իր դարավոր երազանքը: Եվ մենք վստահելով մեր ուժերին` բոլորին ապացուցեցինք, որ մենք լինելու ենք և տարածաշրջանում կանք՝ որպես պայքարող ու արժանապատվություն ունեցող տեսակ: Ապացուցեցինք, որ պետականություն ունեցող ազգն անմահ է, ինչ փորձությունների էլ, որ ենթարկվի:
Թուրքական բանակի դեմ տարած մայիսյան փառավոր հաղթանակները Սարդարապատում, Բաշ Ապարանում, Ղարաքիլիսայում փրկեցին Արևելյան Հայաստանի վերջին հողակտորները և դրանց վրա ապրող հայությանը: Մեր ժողովուրդը մեծագույն ճիգերով վերականգնեց Հայոց անկախ պետականությունը՝ հռչակելով Հայաստանի Առաջին Հանրապետության ծնունդը:
Եվ Մայիսի 28-ը եղավ այն լավագույն ապացույցը, որ միասնական պայքարի դեպքում մեր դեմ անզոր է ցանկացած թշնամի:
​Այս մեծ տոնի առթիվ իմ խոնարհումն եմ բերում հայ ազգի ինքության համար մարտնչած բոլոր հերոսների հիշատակներին, նրանք իրենց արյան գնով նվաճեցին այս հաղթանակը՝ ստեղծելով մի երկիր, որը կոչվեց Հայաստանի Առաջին Հանրապետություն:
Ջերմորեն ​շնորհավորում եմ բոլորիդ և տոնական այս օրը մեր երկրին ու մեր ժողովրդին մաղթում արժանապատիվ խաղաղություն և դժվարություններին դիմագրավելու կամք ու տոկունություն: Ապրենք և արարենք այնպես, որ գալիք սերունդներին թողնենք այնպիսի Հայաստան, որ մեր զավակները հպարտությամբ ու արժանապատվության զգացումով կրեն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու կոչումը: