Գրադարանավարի օրը՝ մարզկենտրոնում
2004 թվականից ՀՀ կառավարության որոշմամբ հոկտեմբերի 7-ը գրադարանավարի օր հռչակելուց հետո ամեն տարի ՀՀ մշակույթի նախարարության նախաձեռնությամբ եւ աջակցությամբ հանրապետության գրադարաններում անց է կացվում «Հանդիպման վայրը՝ գրադարան» խորագրով ծրագիրը, որի նպատակն է բարձրացնել գրադարանի, գրադարանավարի դերը, ավելի սերտացնել գիրք-հասարակություն կապը:
Այս տարի «Դարձի՛ր գրադարանի բարեկամ» կարգախոսով անցկացվող միջոցառումները հիմնականում նվիրվել էին ՀՀ անկախության 25-ամյակին:
Սյունիքի մարզային գրադարանում միջոցառման մեկնարկը տրվեց ծագումով վաչագանցի, նշանավոր նկարիչ, ռեժիսոր, կինոդերասան, բանաստեղծ, սցենարիստ եւ երաժիշտ Ժիրայր Աղավելյանի «Երեք հասակ» գրքի շնորհանդեսով: Մարզային գրադարանի սպասարկման բաժնի ընթերցասրահի վարիչ Զարուհի Մանգասարյանը ներկայացրեց «Երեք հասակ» գիրքը, ինչպես նաեւ «Մտքի մանրանկարներ» աֆորիզմների եւ «Առ ինձ ձեռքերիդ մեջ» բանաստեղծությունների գրքույկները: Գրողի անցած ուղու մասին խոսեց հրապարակախոս, բանաստեղծուհի Հռիփսիմեն, եզրափակիչ խոսքով հանդես եկավ Սյունիքի մարզային գրադարանի տնօրեն Լիաննա Գասպարյանը:
Մարզային գրադարանի մանկական բաժնում գրադարանավարներին ողջունեցին Կապանի թիվ 13 հիմնական դպրոցի 1-ին բ դասարանի աշակերտները: Գրքին, ընթերցանությանն ու գիտելիքին նվիրված բանաստեղծություններով թոթովախոս մանուկները հաճելի ակնթարթներ պարգեւեցին ներկաներին: Դասվար Լուսինե Սարգսյանը եւ ծնող Իրինա Աթաջանյանը շնորհավորեցին գրադարանավարներին տոնի կապակցությամբ՝ մաղթելով առողջություն եւ հաջողություններ: Իսկ վերջում փոքրիկները բակում նկարեցին խաղաղությունն իրենց պատկերացմամբ:
Արվեստի բաժնում գրադարանի աշխատակիցների երեխաների եւ փոքրիկ ընթեցասերների մասնակցությամբ բեմադրվեց նույն բաժնի աշխատակցուհի Արփինե Թումանյանի «Խելքը կծախվի՞» հեքիաթը: Մինչ այդ արվեստի բաժնի վարիչ Ելենա Լալազարյանը, ողջունելով եւ շնորհավորելով իր գործընկերներին, համառոտ ներկայացրեց աշխարհի նշանավոր գրադարանների, գրադարանավարների եւ նրանց դերի մասին: Հնչեցին նաեւ Արփինե Թումանյանի բանաստեղծությունները, երաժշտական կատարումներ:
Կապանի էլեկտրոնային գրադարանում, որ վերջերս է նորոգվել եւ համապատասխանեցվել ժամանակակից պահանջներին, Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի Սյունիքի մարզային կենտրոնի անդամները ՀՀ անկախության 25-ամյակի առթիվ ցերեկույթ էին կազմակերպել՝ համեմված անկախության մասին ներկայացնող տեսաֆիլմով, հայրենասիրական երգ ու բանաստեղծությամբ:
Կապանի ակումբագրադարանային միավորման նախկին տնօրեն Սվետլանա Գեւորգյանը նշեց, որ այս համակարգի աշխատակիցները բարեխղճորեն են կատարել իրենց պարտականությունները, Կապանի քաղաքային գրադարանը՝ որպես շատ ընթերցող ունեցող, ժամանակին արժանացել է տարբեր մրցանակների: Շնորհավորելով մասնագիտական տոնի առթիվ՝ Ս.Գեւորգյանը մաղթեց առողջություն եւ հաջողություն, որ կարողանան մասնակցել այսօրվա սերնդի կրթության եւ դաստիարակության գործին:
Կապանի ակումբագրադարանային միավորման տարբեր մասնաճյուղերում կազմակերպված միջոցառումները հիմնականում նվիրվել էին անկախության 25-ամյակին: