ԳՇ պետը լայնածավալ զորավարժություների զորահավաքից խուսափածների թիվը չնչին է համարում
ՀՀ Գլխավոր շտաբի պետը «Զինված ուժերի ծավալումը, հակառակորդի ագրեսիայի դիմագրավումը» թեմայով լայնածավալ ռազմավարական զորավարժության ընթացքում հայտարարված զորահավաքից խուսափածների թիվը չնչին է համարում:
Այս մասին հոկտեմբերի 8-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց ՀՀ Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանը:
«Դրանք այնքան էլ շատ չեն, մեկ-երկու տոկոս էլ անգամ չեն կազմում: Այդ քանակը որակ չի ստեղծելու: Օրենքով նախատեսված գործընթացներ կան, որոնք կձեռնարկվեն խուսափածների նկատմամբ: Այս պահի դրությամբ ԳՇ-ն դրանով չի զբաղվում, բայց մենք մեր տեսակետները ներկայացնում ենք անհրաժեշտության դեպքում, եթե հանցակազմ լինի գործողություններում, քայլեր կձեռնարկվեն»,- ասաց Դավթյանը:
ԳՇ պետը նշեց, որ խուսափելու պատճառները եղել են տեխնիկական, ընտանեկան, առողջական, իսկ միտումնավոր խուսափելու դեպքերն ամբողջությամբ կճշտվեն:
Սեպտեմբերի 24-ին ժամը 06:00-ին ստացվել է ՀՀ կառավարության որոշումը՝ ՀՀ-ում պայմանականորեն ռազմական դրություն հայտարարելու մասին: Զինված ուժերի կառավարման մարմիններն ու զորքերը կարգադրական կարգով բերվել են մարտական պատրաստության լրիվ աստիճանի:
«Զինված ուժերի ծավալումը, հակառակորդի ագրեսիայի դիմագրավումը» թեմայով լայնածավալ ռազմավարական զորավարժության նպատակներն են ՀՀ զինված ուժերի ծավալման և մարտական կիրառման պլանների գործնական ստուգումը, ներգրավված ուժերի և միջոցների մարզումը, զորահավաքային խնդիրների կատարման ուղղությամբ ՀՀ պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններին, ԶՈՒ ղեկավարման օղակներին և զորահավաքային ռեսուրսներին գործնական փորձի հաղորդումը, զորավարժություններին ընդգրկված ուժերի, միջոցների, զորահավաքային մարմինների և ռեսուրսների հնարավորությունների ուսումնասիրումն ու ճշգրտումը, շտաբների գործողությունների ներդաշնակումը:
Զորավարժության ընթացքում ԶՈՒ տարբեր ստորաբաժանումների կողմից իրականացվել են պայմանական նշանակետերի խոցումներ՝ մարտական կրակի կիրառմամբ: Զորավարժություններն ընթացել են մինչև հոկտեմբերի 5-ը: