ԳԹԿ-ն քայլեր է ձեռնարկում շտեմարանն անգիր անելը քննություններին անօգտակար դարձնելու համար
Հայաստանում 12-րդ դասարանի քննությունների հետ կապված որևէ էական փոփոխություն չի եղել: Գնահատման և թեստավորման կենտրոնի տնօրենի տեղակալ Կարո Նասիբյանը «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում նշեց, որ որոշ փոփոխություններ կան թեստերի հետ կապված:
«Գաղտնիք չէ, որ աշակերտների մի մեծ հատված շտեմարաններն անգիր արած էր մտնում քննության: Դա հատկապես վերաբերում էր հումանիտար առարկաներին: Բնագիտական առարկաների դեպքում արդեն կարողացել ենք այնպես անել, որ անգիր անելը ոչինչ չտա դիմորդին: Ի՞նչ էինք անում: Որոշեցինք առաջադրանքը թողնել նույնը, դրանում փոխել թվերը, բնականաբար փոխվում էր նաև պատասխանը: Այս անգամ փոփոխություն է լինելու հայոց լեզվի դեպքում: Նույն շտեմարանի բովանդակությունը պահպանվելու է, սակայն այնպես է խառնած ներկայացվելու, որ պատասխանը չի համընկնելու շտեմարանի պատասխանների հետ»,- ասաց Կարո Նասիբյանը: Նրա խոսքով, լինելու են նոր առաջադրանքներ՝ շտեմարանի բովանդակությունը պահպանելով:
Ինչպես նախորդ տարի, այս անգամ ևս դեկտեմբերին ցանկացողները կարող են հանձնել քննություններ «Հայոց լեզու», «Գրականություն», «Մաթեմատիկա», «Հայոց պատմություն» առարկաներից: Քննություններ նախատեսված են ինչպես դեկտեմբերին, այնպես էլ հունիսին. շրջանավարտներն իրենք են ընտրում, որ առարկայից երբ հանձնեն քննություն: Դեկտեմբերի քննությունները նախատեսված են դեկտեմբերի 24-28-ն ընկած ժամանակահատվածում:
«Այս մոտեցումը դիմորդների համար արդարացված է: Եթե դիմորդը պետք է գործերը հանձնի Բժշկական համալսարան, և նրան Հայոց պատմություն առարկան պետք չի, ապա հնարավորություն ենք տալիս այդ առարկայից քննություն հանձնել դեկտեմբերին, որպեսզի մնացած ժամանակահատվածը կենտրոնանա մաթեմատիկայի, ֆիզիկայի կամ այլ առարկայի վրա»,- նկատեց Կարո Նասիբյանը:
Նա ներկայացրեց նաև դպրոցներում իրականացրած արտաքին գնահատման արդյունքները: Արտաքին գնահատում իրականացվել է 12-րդ դասարաններում, «Հայոց լեզու» և «Հանրահաշիվ» առարկաներից, մասնակցել է 14 հազար աշակերտ: «Հայոց լեզու» առարկայից 10 բալանոց համակարգից միջին գնահատականը եղել է 5.98: Դրական համարվում է 4-ից բարձր միավորը: Բարձր միավորներ է հավաքել  Սյունիքը, Կոտայքը, Երևանը, Տավուշը: Միջինից ցածր միավոր հավաքել է Վայոց ձորը, Արմավիրը, Արագածոտնը, Շիրակը: «Հանրահաշիվ» առարկայի միջին գնահատականը 5.23 է: Ամենաբարձր գնահատականը ստացել են Երևանը, Սյունիքը, Տավուշը, Կոտայքը: Միջինից ցածր միավոր ստացել է Արարատը, Շիրակը, Արմավիրը, Արագածոտնը: