Հակերային հարձակում «Սյունյաց երկիր» թերթի կայքի վրա
2017թ. հուլիսի լույս 10-ի գիշերը հակերային աննախադեպ գրոհ է սկսվել «Սյունյաց երկիր» թերթի կայքի վրա, որը կարողացել ենք չեզոքացնել հուլիսի 11-ի ժամը 19-ի սահմաններում: Մասնագետների գնահատմամբ՝ հարձակումը կատարվել է ոչ միայն Հայաստանի Հանրապետության, այլեւ աշխարհի տարբեր երկրների տարածքից:
Սկզբից ի վեր միջոցներ են ձեռնարկվել գրոհը չեզոքացնելու եւ կայքի աշխատանքը վերականգնելու ուղղությամբ:
Թերթի խմբագրությունը հուլիսի 11-ին կատարվածի մասին տեղյակ է պահել ՀՀ ոստիկանության կիբերհանցագործությունների դեմ պայքարի բաժնին:
Կատարվածի մասին խմբագրությունը հուլիսի 11-ին պաշտոնական գրություն է հղել ՀՀ ոստիկանության Սյունիքի մարզային վարչությանը:
Մինչ այդ վերջին երկու-երեք օրում տեղի են ունեցել անսովոր իրադարձություններ, որոնք թույլ են տալիս աղոտ ենթադրություններ անել նաեւ հակերային հարձակման հեղինակի կամ պատվիրատուի մասին:
Նախ՝ Սյունիքի մարզպետի կարգադրությամբ սպառնալից մեսիջներ են ուղարկվում մարզպետարանի ենթակա կառույցների ղեկավարներին՝ հստակ պահանջով՝ հրաժարվել «Սյունյաց երկիր» թերթը ստանալուց եւ ընթերցելուց:
Այնուհետեւ՝ հերթով մարզպետարան են հրավիրվում «Սյունյաց երկիր» թերթի խմբագրության աշխատակիցներ. նրանց առաջարկվում է մինչեւ 250 հազար դրամ աշխատավարձով աշխատանք եւ դրամական խրախուսանք, եթե հեռանան թերթի խմբագրությունից:
Այդ ամենը թույլ է տալիս ենթադրել, որ մարզպետ Վահեն առնվազն առնչակից է «Սյունյաց երկիր» թերթի կայքի վրա կատարված ավազակային հարձակմանը:
Այդպիսի ենթադրության համար հիմք են ծառայում այլ հանգամանքներ եւս. հակերային նման լայնածավալ հարձակման համար, ըստ մասնագետների, անհրաժեշտ է մի քանի տասնյակ հազար դոլար գումար: Եվ ուրեմն՝ ո՞վ է այն անձնավորությունը կամ տնտեսվարող սուբյեկտը, որ կարողանում է նման միջոցներ ծախսել՝ syuniacyerkir.am կայքը լռեցնելու համար:
Այդ օրերին մարզկենտրոնում, հին օրերի ավանդույթի համաձայն, անանուն նյութեր են տարածվել թերթի խմբագրի դեմ (Կապանում երկու շնչավոր է մնացել՝ մի քանի շիշ գարեջրի կամ մի քանի լիտր տեխնիկական սպիրտի դիմաց անոնիմկա գրող ու տարածող, նրանց ձեռքի գործն է ստուգապես, թող շարունակեն գրել): Ամբողջ Սյունիքում գիտեն նաեւ, թե ով է մեզանում վերջին տարիներին անանուն նյութեր պատվիրում:
Մյուս կողմից՝ կայքի մտահոգ ընթերցողներին հետաքրքրում է՝ ո՞ւմ էր ձեռնտու Սյունիքի մարզի առօրյան ճշմարտացիորեն լուսաբանող կայքի գործունեության՝ թեկուզ եւ ժամանակավոր դադարեցումը:
Ինչ վերաբերում է թերթի ու կայքի վրա հարձակում կազմակերպած փոքրիկներին, ապա պետք է հիասթափեցնենք նրանց՝ ոչ մի պարագայում «Սյունյաց երկիր» թերթը, syuniacyerkir.am կայքը չեն դադարելու գործել: Շատ հզոր մարդիկ են անցած տարիներին փորձել փակել «Սյունյաց երկիր»-ը՝ չխնայելով ոչինչ, բայց կորել-գնացել ու մոռացության են մատնվել: Անցած տասնհինգ տարում միայն յոթ անուն թերթ է հիմնադրվել Կապանում՝ «Սյունյաց երկիր» թերթին հակակշռելու եւ խմբագրին անվանարկելու, հայհոյելու համար, սակայն նրանք էլ ի չիք են դարձել՝ հունիս ամսին տեղացած ձյան պես: Փոքրիկների այս հանդեսն էլ կավարտվի շուտով: Իսկ Սյունիքն ու «Սյունյաց երկիր»-ը կան ու կմնան:
Մեզ ստեղծագործական բուռն ժամանակներ են սպասվում:
12 հուլիսի 2017թ.