Հաղթող ճանաչվեց Կապանի թիվ 1 ՆՈՒՀ-ը
Մայիսի 10-ին Կապանի մարմնամարզության մարզադպրոցում կայացավ ՀՀ նախագահի մրցանակի համար «Լավագույն մարզական նախադպրոցական հիմնարկ» 2016թ. մրցույթի համայնքային փուլը, որին մասնակցում էր համայնքի տասը նախադպրոցական ուսումնական հաստատություն: Մրցույթի նպատակն է անհատի բազմակողմանի ու ներդաշնակ զարգացում, նախադպրոցական երեխաների առողջության ամրապնդում, առողջ ապրելակերպի ձեւավորման գործում ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի դերի բարձրացում, նախադպրոցական տարիքի երեխաների շրջանում տարբեր մարզաձեւերով մարզվելու կողմնորոշման ձեւավորում:
Տասը հոգուց կազմված տվյալ ՆՈՒՀ-ի հավաքական թիմերը (5 աղջիկ եւ 5 տղա) մրցեցին՝ կատարելով հետեւյալ վարժությունները՝ փոխանցումավազք արգելքների հաղթահարումով, խաղային փոխանցումավազք, անցում մարմնամարզական օղակների միջով, խաղային փոխանցումավազք՝ թենիսի գնդակներով, հավաքի՛ր «Հաղթանակ» բառը:
Մրցապայքարի ավարտից եւ միավորների հաշվարկից հետո հաղթող ճանաչվեց Կապանի թիվ 1 ՆՈՒՀ-ը, երկրորդ հորիզոնականը զբաղեցրեց թիվ 4 ՆՈՒՀ-ը, երրորդը՝ թիվ 10 ՆՈՒՀ-ը, որոնց գավաթներ եւ հավաստագրեր հանձնեց Կապանի քաղաքապետ Աշոտ Հայրապետյանը՝ շնորհավորելով հաղթանակի կապակցությամբ եւ շնորհակալություն հայտնելով թիմերին մասնակցության համար: Բացի հավաստագրերից՝ մրցանակային տեղ գրաված ՆՈՒՀ-երը Սպորտի եւ երիտասարդության նախարարության կողմից կարժանանան դրամական պարգեւի՝ համապատասխանաբար՝ 100 հազար, 80 հազար եւ 60 հազար դրամ: Ստացված գումարը բացառապես կօգտագործի մարզական գույք ձեռք բերելու համար:
Մրցույթի մարզային փուլը նախատեսվում է անցկացնել 2016թ. մայիսի 17-ից հունիսի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում:
Մարզադպրոցում ամփոփվեց նաեւ ՀՀ անկախության 25-ամյակին նվիրված դպրոցականների  25-րդ մարզական խաղերի ծրագրով անցկացվող մրցումների համայնքային փուլը: Մրցումներն անց են կացվել փետրվար-ապրիլ ամիսներին մասնակցել է 12 քաղաքային եւ 7 գյուղական դպրոց: Հինգ մարզաձեւից (բասկետբոլ, վոլեյբոլ, սեղանի թենիս, ֆուտզալ, աթլետիկա) մրցույթներին մասնակցել է 639 հոգի, որից` 144 աղջիկ: Տարբեր մարզաձեւերում հաղթած 24 թիմի Աշոտ Հայրապետյանը հանձնեց գավաթներ եւ հավաստագրեր: