Համաշխարհային շուկայում նորից գնաճ է նկատվում. Հայաստանն անմասն մնալ չի կարող. ԿԲ նախագահ
Մարտին Գալստյանը վստահեցնում է, որ կարճաժամկետ հատվածում կարող է որոշակի գների աճ լինել, սակայն միտված են բալանսավորել իրավիճակը։
Համաշխարհային շուկայում այժմ 80 տոկոս գնաճ կա ձեթի և յուղերի ոլորտում, 40 տոկոս շաքարավազի գների աճ է նկատվում, ինչպես նաև գնաճ կա կաթնամթերքի, հացահատիկի ոլորտում։ Տեղեկությունը հայտնեց Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը` այսօր հրավիրված ասուլիսի ժամանակ` անդրադառնալով Հայաստանում գրանցված գնաճին։
«Այդ գները մենք` որպես փոքր ներմուծող երկիր, չենք կարող անտեսել։ Մենք չունենք ներքին արտադրությունը, որն ուղղված է բացառապես ներքին սպառողին, հետևաբար ապրանքները ներմուծում ենք գնաճով։ Սրան գումարած` փոխարժեքի որոշակի տատանողականությունը։ Այստեղ, սակայն, հետաքրքիր ֆենոմեն կա` գները բարձրանում են փոխարժեքին զուգընթաց, բայց երբ փոխարժեքը որոշակիորեն նահանջում է նախկին մակարդակին, գներն ավելի դանդաղ են իջնում»,–ասաց Գալստյանը` հավելելով, որ այստեղ որոշակի անելիք կա, սակայն սա միջազգային ֆենոմեն է։
Նրա խոսքով` հիմա համաշխարհային շուկայում նորից նկատվում է գների աճ` նախ եվրոպական երկրներում և ԱՄՆ–ում պայմանավորված լավատեսական տնտեսական աճի սպասումներով։ Այսինքն` կորոնավիրուսի հաղթահարումից հետո ակնկալում կա, որ տնտեսությունն ավելի լավ է զարգանալու։
«Մեր խնդիրը ոչ թե յուղերի գների սահմանափակումն է կամ ազդեցությունը դրանց վրա, այլ այս գների բարձրացման արդյունքում խելամիտ քաղաքականություն վարելը։ Այսինքն` տոկոսադրույքները չբարձրացնենք այնքան, որ սպառումն ընդհանրապես վերանա, սակայն, մյուս կողմից, չենք էլ կարող դա անտեսել։ Ուստի, փորձում ենք մարդկանց հասցնել այն հիմնական ուղերձները, որ կարճաժամկետ հատվածում կարող է որոշակի գների աճ լինել, սակայն մենք միտված ենք բալանսավորել իրավիճակը»,–ասաց Գալստյանը։
Նա հավելեց նաև, որ պետք է այնպես անեն, որ զսպելով գնաճը, տնտեսական անկում չունենանք։