Համայնքների խոշորացման ծրագրի գործնական մեկնարկը տրված է
ՀՀ կառավարության մարտի 19-ի նիստում մեկնարկ տրվեց համայնքների խոշորացման ծրագրին:
Տեղեկացնենք, որ ՀՀ կառավարությունը դեռեւս 2011թ. նոյեմբերի 10-ին հավանություն է տվել համայնքների խոշորացման եւ միջհամայնքային միավորումների ձեւավորման հայեցակարգին:
Մինչ ծրագրի ամբողջական իրականացումը, 2015թ. կիրականացվի պիլոտային երեք ծրագիր` Լոռու մարզի Թումանյան, Սյունիքի մարզի Տաթեւ, Տավուշի մարզի Դիլիջան համայնքային փնջերում:
Սյունիքի մարզում առաջարկվում է միավորել Շինուհայր, Տաթեւ, Հալիձոր, Հարժիս, Սվարանց, Խոտ, Տանձատափ, Քաշունի համայնքները` Տաթեւ համայնք անվամբ ու Շինուհայր համայնքային կենտրոնով:
Այդ նպատակով 2015թ. մայիսի 17-ին նշանակվել է տեղական հանրաքվե` հանրաքվեի դնելով հետեւյալ հարցը` «Համաձա՞յն եք, որպեսզի Շինուհայր, Տաթեւ, Հալիձոր, Հարժիս, Սվարանց, Խոտ, Տանձատափ, Քաշունի համայնքները միավորվեն` Տաթեւ համայնք անվամբ, Շինուհայր համայնքի կենտրոնով»:
ՀՀ կառավարությունը նույն օրվա նիստում ընդունել է նաեւ որոշումներ` տեղական հանրաքվեների նախապատրաստման եւ անցկացման ծախսերը ֆինանսավորելու վերաբերյալ:
Խոշորացման համար Սյունիքի մարզում ընդգրկվել է նաեւ երեք համայնքային փունջ: Դրանք են` Սառնակունք (Սառնակունք, Ծղուկ, Գորայք, Սպանդարյան), Գորիս (Գորիս, Ակներ, Վերիշեն, Քարահունջ), Մեղրի (Մեղրի, Ագարակ, Ալվանք, Գուդեմնիս, Լեհվազ, Լիճք, Կարճեւան, Կուրիս, Նռնաձոր, Շվանիձոր, Վահրավար, Վարդանիձոր, Տաշտուն):
Այդ համայնքներում տեղական հանրաքվեների անցկացման հարցը կքննարկվի լրացուցիչ:
Բազմաթիվ ռիսկեր պարունակող այդ փորձարկումը, ըստ էության, կոչված է վերջ տալու լեռնային գյուղերին համակած հոգեվարքին: Եթե այդ ամենից հետո շարունակվի այդ գյուղերի քայքայումը, ապա կնշանակի, որ մենք հերթական անգամ մեծագույն մեղք ենք գործել հազարամյակներով ձեւավորված ու փրկություն աղերսող գյուղերի հանդեպ:
Եվ այդ ամենի պատասխանը կիմանանք ժամանակի ընթացքում, եթե, իհարկե, կառավարության միջամտության կարիքն այդժամ զգացվի: