Հանդիպեցին մարտական ընկերները
Փետրվարի 16-ին Կապանի թիվ 1 դպրոցում տեղի ունեցած ցերեկույթը «Եթե  հայ ես, ուրեմն զինվոր ես՝ անկախ նրանից սուր է ձեռքիդ, խաչ, բահ թե գրիչ» խորագիրն էր կրում: Ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին մերօրյա պատերազմում ընկածների հիշատակը: Միջոցառման հանդիսավարը ներկայացրեց հայոց ազգային բանակի ձևավորման և կայացման ուղին, այնուհետև կրթօջախի դպրոցականները հանդես եկան հայրենիքին, հայոց բանակին, մարտնչող զինվորին նվիրված գրական-երաժշտական հիմնադրույթով, հնչեցին ազգային-հայրենասիրական երգեր: Մասնավորապես, երգչուհի Էլեն Գրիգորյանը կատարեց իր հեղինակային «Աղոթք՝ ազգի փրկության» երգը:
Սյունիքի մարզպետի տեղակալ Կարո Ավանեսյանը ելույթի իր խոսքում  երախտագիտություն հայտնեց կրթօջախի տնօրինությանը՝ հուզիչ միջոցառում կազմակերպելու համար:
Կապանի հոգևոր հովիվ Տեր Խաչատուր քահանա  Հայրապետյանը ոգեկոչեց ընկածների հիշատակը, հորդորեց աշակերտներին լավ սովորել և հավատարիմ լինել ազգային ավանդույթներին:
Միջոցառման ավարտին Սյունիքի մարզպետի տեղակալ Կարո Ավանեսյանը      44-օրյա պատերազմի Սյունիքի մի շարք մասնակիցների Սյունիքի մարզպետ Մելիքսեթ Պողոսյանի անունից հանձնեց հուշանվերներ:
Միջոցառումը մի պատեհ առիթ էր մարտական ընկերներին  հանդիպելու և պարզապես իմանալու միմյանց որպիսությունը: