ՀԱՆԴԻՊՈՒՄ «ԵՐԿԻՐ ԵՎ ՄՇԱԿՈՒՅԹ» ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅԱՆ ՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒՉԻՉՆԵՐԻ ՀԵՏ
Հուլիսի 28-ին՝ Եղվարդ գյուղական բնակավայրում, Կապան համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանը հանդիպում ունեցավ ֆրանսիական «Երկիր և Մշակույթ» համազգային բարեգործական կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ: Ճանաչողական զրույցի ընթացքում հյուրերը ներկայացրեցին կազմակերպության կողմից Սյունիքում իրականացված աշխատանքներն ու առաջիկա ծրագրերը։ Կազմակերպության ծրագրերի ցանկում տեղ են գտել Սյունիքի մարզի մի շարք մշակութային ու հոգևոր կենտրոնների բարեկարգման ու կառուցման աշխատանքներ: Նշենք, որ 2008 թվականին «Երկիր և Մշակույթ» կազմակերպության հետ համագործակցության շնորհիվ՝ վերանորոգվել է Եղվարդի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին նաև հետագա համագործակցության հեռանկարները:
Կազմակերպության խնդիրն է վերանորոգել եւ պահպանել հայկական պատմական հուշարձանները ամբողջ աշխարհում եւ օգնել սփյուռքահայերին ճանաչել իրենց պատմական երկիրը` առաջարկելով կամավորական աշխատանքներ: Երկիր եւ մշակույթը կազմակերպում է ամառային ճամբարներ հայրենիքում` համախմբելով Եվրոպայից, ԱՄՆ-ից, Կանադայից, Իրանից եւ այլ երկրներից ժամանած կամավորներին: Նրանց ջանքերով իրականացվում են բազմաթիվ ճարտարապետական, գյուղատնտեսական եւ հասարակական ծրագրեր: Այդ ծրագրերը ոչ միայն օգնում են հայերին ճանաչել իրենց արմատները, այլեւ խորացնում իրենց գիտելիքները հայրենի մշակույթի մասին: