ՀԱՆԴԻՊՈՒՄ «ՊԱՀՊԱՆՎՈՂ ՏԱՐԱԾՔՆԵՐԻ ԱՋԱԿՑՄԱՆ ԾՐԱԳԻՐ-ՀԱՅԱՍՏԱՆ»-Ի ԹԻՄԻ ՀԵՏ
Փետրվարի 27-ին Կապան համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանը հանդիպում ունեցավ «Պահպանվող տարածքների աջակցման ծրագիր-Հայաստան»-ի ծրագրային թիմի ղեկավարի եւ անդամների հետ։
Հանդիպման սկզբում թիմի ղեկավար Հայնո Հերթելը համայնքի ղեկավարին ընդհանուր գծերով ներկայացրեց ծրագիրը, նպատակները, կատարված աշխատանքները, ինչպես նաև հետագա անելիքները։
Ողջունելով հյուրերին՝ համայնքի ղեկավարը շնորհակալություն հայտնեց տվյալ ոլորտում իրականացված ծրագրերի համար, ինչպես նաև պատրաստկամություն է հայտնել սերտ համագործակցության՝ նշելով, որ դա կնպաստի ծրագրի արդյունավետության բարձրացմանը։
Թիմի ղեկավարը ցանկացավ նաև տեղյակ լինել զարգացման ռազմավարությանը, համայնքի տեսլականին, որպեսզի ծրագրեր կազմելիս գործառույթներ չիրականացնեն, որոնք դուրս են զարգացման պլանից։ Հանդիպման ժամանակ կողմերը քննարկեցին անհրաժեշտ համատեղ քայլերն ու մշակվելիք կոնկրետ նախագծերը։
Հիշեցնենք, որ «Պահպանվող տարածքների աջակցման ծրագիր-Հայաստան»-ը իրականացվում է ՀՀ բնապահպանության նախարարության կողմից և այն ֆինանսավորում է գերմանական KFW բանկը:
«Պահպանվող տարածքների աջակցման ծրագիր-Հայաստան» -ի նպատակն է ուժեղացնել «Զանգեզուր կենսոլորտային համալիր» ՊՈԱԿ-ի կազմում ընդգրկված 7 բնության հատուկ պահպանվող տարածքների բնական պաշարների պահպանությունն ու այդ տարածքների կառավարումը` միաժամանակ բարելավելով հարակից համայնքների սոցիալ-տնտեսական վիճակը։
Պահպանվող տարածքների հարակից բոլոր 32 համայնքներում սոցիալ-տնտեսական զարգացմանն ուղղված ծրագրերի շրջանակներում իրականացվում են փողոցային լուսավորության ապահովում, վառելափայտի սպառումը կրճատող, ջերմամեկուսիչ պատուհանների և վառարանների էներգախնայողությանն ուղղված հատուկ ծրագրեր, գյուղական տնտեսության և տուրիզմի զարգացման խթանում: