Հանդիպում ենք ու չենք թաքցնում. Կոպիրկինը` Հայաստանի քաղաքական ուժերի հետ շփումների մասին
Ռուսական դիվանագիտական առաքելության ղեկավարը շփվում է Հայաստանի քաղաքական ուժերի հետ և վստահեցնում, որ դա նորմալ պրակտիկա է։
Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինն այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց` Ռուսաստանը հուսով է, որ Հայաստանում նախատեսված ընտրական գործընթացները կնպաստեն հասարակության կոնսոլիդացմանը և այն խնդիրների լուծմանը, որոնք ծառացած են երկրի առջև։
«Ընտրությունները Հայաստանի ներքին գործն են։ Մենք կհետևենք դրանց, հույս ունենք, որ ընտրությունները կնպաստեն հասարակության կոնսոլիդացմանը», - նշեց դիվանագետը` պատասխանելով Sputnik Արմենիայի հարցին։
Անդրադառնալով քաղաքական սպեկտրի ներկայացուցիչների հետ հանդիպումներին՝ Կոպիրկինը նշեց, որ քաղաքական ուժերի հետ շփումները չեն դադարել և չեն դադարում:
«Ընդ որում` դրանք տարբեր սպեկտրի քաղաքական ուժեր են, մենք դա չենք թաքցնում։ Համապատասխան տեղեկատվությունը հրապարակվում է ԶԼՄ-ներում։ Եվ ես պատճառ չեմ տեսնում, թե ինչու պիտի հրաժարվեմ այդ պրակտիկայից։ Դիվանագետի գործառույթներից մեկն էլ դա է` շփման մեջ լինել հյուրընկալող երկրի հասարակության ներկայացուցիչների հետ», – ասաց դեսպանը։
Ռուսական կողմը ելնում է նրանից, որ երկու երկրների շահերին է համապատասխանում այն ամենը, ինչն օգնում է ամրապնդել Հայաստանի և Ռուսաստանի դաշնակցային հարաբերությունները։
Ինչպես հայտնի է, հունիսի 20–ին Հայաստանում Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրություններ կանցկացվեն։