Հանդիպում՝ ՀՀ–ում Չինաստանի դեսպանի հետ
Այսօր՝ օգոստոսի 25-ին, Կապան համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանը ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆան Յոնգին։
Ողջունելով դեսպանին՝ համայնքի ղեկավարը կարևորել է Չինաստանի հետ բարեկամական հարաբերությունները՝ ընդգծելով այն հանգամանքը, որ 2016 թվականին փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրվել Կապան քաղաքի և չինական Նինբո քաղաքի միջև։ Միաժամանակ իր երախտագիտությունը հայտնել Նինբո քաղաքին, Քովիդ-19 համավարակի ծանր պայմաններում, Կապանին մարդասիրական աջակցություն ցուցաբերելու համար։
Գևորգ Փարսյանը շնորհակալություն է հայտնել նաև դեսպանին այս ոչ հեշտ ժամանակաշրջանում Կապան այցելելու համար և խոսել հետպատերազմյան դժվարությունների, առկա մարտահրավերների և այլ առնչվող երևույթների վերաբերյալ։ Այս համատեքստում դեսպանը ներկայացրել է իր երկրի դիրքորոշումը՝ հույս հայտնելով, որ երկու երկրները քաղաքական–դիվանագիտական երկխոսության միջոցով կհասնեն խաղաղության։
Անդրադառնալով այցի բուն նպատակին՝ կողմերը խոսել են արդյունավետ համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունների վերաբերյալ, համաձայնել, որ ներուժը բավականին մեծ է, և կարող են հաջողությամբ համագործակցել մի շարք ոլորտներում։ Երկկողմ կարևորվել է նաև համագործակցությունը փորձի փոխանակման, զբոսաշրջության, կրթության և տնտեսության զարգացման ուղղություններով:
Հանդիպման ավարտին տեղի է ունեցել խորհրդանշական նվերների փոխանակման արարողություն։