Հանդիպում «Սյունյաց երկրի» խմբագրատանը
Սեպտեմբերի 4-ին «Սյունյաց երկիր» թերթի և «Սյունյաց երկիր մշակութային» հանդեսի խմբագիր Սամվել Ալեքսանյանը պարբերականի խմբագրատանն ընդունեց Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից Սյունիք այցելած Ֆերեյդոն Բաղերի Նուարին և Մոհամմադ Ջավադ Աղա Զարիին։
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք կարևորեցին Սյունիքի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետագա մշակութային մերձեցման անհրաժեշտությունը, ինչի համար, անշուշտ, չափազանց կարևոր նշանակություն ունի իրական և արժանապատիվ խաղաղությունը, որի կարիքն առանձնապես զգում են Սյունյաց աշխարհում։
Սամվել Ալեքսանյանն ընդգծեց, որ երկու ժողովրդի մշակութային կապերը սկիզբ են առնում դարերի խորքից՝ վկայակոչելով մի քանի ուշագրավ օրինակ։
Պարոն Ֆերեյդոն Բաղերի Նուարը, ով Թեհրանում գործող Մշակույթների մերձեցման ինստիտուտի գլխավոր քարտուղարն է, ներկայացրեց այդ կենտրոնի առաքելությունը, որի նպատակներից է նաև հայ–իրանական մշակութային կապերի զարգացումը, այդ թվում՝ լրագրողական համայնքների մերձեցումը։
Իսկ դոկտոր Մոհամմադ Ջավադ Աղա Զարին, ով Թեհրանի համալսարանի դասախոս է, նշեց լրագրողների միջազգային համագործակցության անհրաժեշտությունը և լրատվամիջոցների դերը ժողովուրդների մշակութային մերձեցման գործում։
Կողմերը պատրաստակամություն հայտնեցին նպաստել նաև լրագրողական ընտանիքների շփումներին ու համագործակցությանը։