Հանրապետության նախագահը բոլոր քաղաքական ուժերից ակնկալում է առաջնորդվել ՀՀ անվտանգության շահերով
Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը պատասխանել է մի շարք լրատվամիջոցների հարցադրումներին, որոնք վերաբերել են  Հայաստանի ներկայիս քաղաքական իրավիճակի մասին հանրապետության նախագահի գնահատականին. ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչության տարածած հայտարարությունը, որում ներկայացվում է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի գնահատականը երկրում տիրող քաղաքական իրավիճակին:
«Նախագահ Արմեն Սարգսյանը մշտապես հետեւում եւ իր ուշադրության կենտրոնում էպահում տեղի ունեցող գործընթացներըՊետության համար կենսական համարելովիշխանության բոլոր ճյուղերի՝ Սահմանադրության եւ դրանում ամրագրված նրանցլիազորությունների սահմաններում գործելումիմյանց նկատմամբ հարգանք դրսեւորելուանհրաժեշտությունըՀանրապետության նախագահը բոլոր քաղաքական ուժերիցակնկալում է առաջնորդվել մեր երկրի անվտանգությանկայուն ու անցնցում զարգացմանառաջնահերթ շահերովՊետության շահըերկրի անվտանգությունն ու անձի եւ քաղաքացուիրավունքների նկատմամբ հարգանքը գերակա են բոլորիս համար:
Հանրապետության նախագահը ողջունում է վարչապետի եւ ԱԺ նախագահի  հանդիպումը՝ դրական գնահատելով արդյունքում արձանագրված պայմանավորվածությունները: Նախագահը հույս է հայտնում, որ առաջիկայում կտեսնենք դրական արդյունքներ:
Հանրապետության նախագահը վերահաստատում է իր դիրքորոշումը, որ խնդիրները լավագույնս լուծվում են երկխոսության եւ բանակցությունների միջոցով, որոնց ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կողմերը հարգում են՝ հետեւողականորեն կատարելով այդ պայմանավորվածություններին միտված գործողություններ՝ ընթացքում դասեր քաղելով եւ արձանագրելով հաջողությունները։ Սա պետք է դարձնել մեր քաղաքական հարաբերությունները բնորոշող գերակա  մշակույթ»: