ՀԱՊԿ-ի նկատմամբ ես էլ ունեմ որոշակի հիասթափություն. երկրորդ նախագահ
ՀԱՊԿ-ի հետ հարաբերվելու խնդիր չկա ընդհանրապես, ՀԱՊԿ-ի նկատմամբ ես էլ ունեմ որոշակի հիասթափություն: Այս մասին մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել էՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը:
«ՀԱՊԿ-ի անդամ բոլոր երկրները՝ բացի Ռուսաստանից, Ադրբեջանի հետ ունեն ավելի լավ հարաբերություններ, քան Հայաստանի, սա արդեն խնդիր է մեզ համար: Ի՞նչ ենք արել մենք, որ մեր հարաբերությունները չփչացնենք, հակառակը՝ արել ենք ամեն ինչ, որ այս պատկերը ստեղծվի:
ՀԱՊԿ-ը առանց Ռուսաստան ի՞նչ է իրենից ներկայացնում: Եկեք ՀԱՊԿ-ին նայենք որպես ռուսաստանակենտրոն մի կառույց, մենք գործ ունենք Ռուսաստանի հետ, մոռացեք Կենտրոնական Ասիայի երկրների մասին, և Լուկաշենկոն ինչ-որ մի բան այն չասելու կամ չանելու մասին:
Դրոշ սարքել և այդ հողի վրա Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները փչացնել ու ասել, որ զենք չեն տալիս՝ ասեմ, դու ամեն ինչ արել ես, որ քեզ վատ վերաբերվեն»,- նշել է նա: