ՀԱՊԿ-ը Հայաստանից անդամակցության կասեցման վերաբերյալ դիմումներ չի ստացել. ՀԱՊԿ
ՀԱՊԿ-ը Հայաստանից անդամակցության կասեցման վերաբերյալ դիմումներ չի ստացել։ Այդ մասին ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել են կազմակերպության քարտուղարությունից։ Նրանք առաջարկել են, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը ՀԱՊԿ-ում Երևանի մասնակցությունը սառեցնելու մասին վերաբերում է առանձին իրադարձությունների։
Մինչ օրս ՀԱՊԿ քարտուղարությունը ՀԱՊԿ-ին անդամակցության կասեցման մասին հայտարարություններ չի ստացել Երեւանից։ Ինչ վերաբերում է մասնակցության սառեցման մասին թեզին, ապա, ըստ ամենայնի, խոսքը Հայաստանի Հանրապետության չմասնակցելու մասին է մի շարք միջոցառումներին, որոնք վերջերս իրականացվել են կազմակերպության կողմից, հաղորդում է ՀԱՊԿ քարտուղարությունը։
Ավելի վաղ Փաշինյանը France 24-ին տված հարցազրույցում ասել էր, որ Հայաստանի մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ին ներկայումս սառեցված է։ Բացի այդ, նա ասել է, որ հանրապետության տարածքում ռուսական ռազմակայանի պահպանման հարց օրակարգում չկա։
Մինչ այս Փաշինյանը հայտարարեց, որ Երևանն Ուկրաինայի հարցում Ռուսաստանի դաշնակիցը չէ։ Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագիրը վերաբերում է այն ստորագրած նախկին ԽՍՀՄ հանրապետություններին, այդ թվում՝ Ռուսաստանին և Ուկրաինային, որոնք ճանաչել են միմյանց սահմանները։
ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ավելի վաղ ընդգծել էր, որ Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև գոյություն ունի երկկողմ իրավապայմանագրային դաշտ անվտանգության և ռազմական համագործակցության ոլորտում։ Նա, մասնավորապես, նշել է, որ Երևանը ՀԱՊԿ շրջանակներում գտնվում է կոլեկտիվ երաշխիքների ներքո։