Հարգանքի տուրք Սպարապետին՝ Կապանի Բաղաբուրջի հուշահամալիրում
Մարտի 5-ը զորապետ, նշանավոր հասարակական և քաղաքական գործիչ, տաղանդավոր գրող, ազգի արժանավոր զավակ Վազգեն Սարգսյանի ծննդյան օրն է:
Ազգային բանակի ակունքներին ամենամոտ կանգնած անձնավորությունը երկրային կյանքում իր անցնելիք ճանապարհը գրական-լրագրողական գործունեությամբ սկսեց: Աշխատակցել է «Գարուն» ամսագրին՝ որպես հրապարակախոսական բաժնի վարիչ: Գրողական անուրանալի ձիրքով էր օժտված: 1987թ. «Հացի փորձություն» գրքի համար արժանացել է կոմերիտմիության մրցանակին:
Արցախյան ազատամարտը էականորեն պայմանավորեց նրա հետագա ճակատագիրը: Շարժման առաջին օրերից ազատամարտիկների շարքում էր՝ իբրև Արցախյան ազգային-ազատագրական պայքարի կազմակերպիչներից մեկը: Որպես «Երկրապահ» կամավորական ջոկատների հրամանատար մեծ ավանդ է ունեցել հայրենի հողն ու սահմանները թշնամու ոտնձգություններից զերծ պահելու համար, իսկ հետագայում անասելի մեծ էր նրա դերը հայոց բանակաշինության և հայ պետականաշինության գործում՝ մինչև իր եղերական մահը...
Մարտի 5-ը մերօրյա Սպարապետի հիշատակը ոգեկոչելու օրն է: Այսօր Կապանի համայնքապետ Գևորգ Փարսյանը, համայնքապետարանի աշխատակազմի ներկայացուցիչներ, Արցախյան առաջին, Ապրիլյան քառօրյա, 44-օրյա պատերազմի մասնակիցները, տարբեր տարիքի և զբաղմունքի մարդիկ բարձրացան Բաղաբուրջի հուշահամալիր, հարգանքի տուրք մատուցեցին Սպարապետի հիշատակին:
Ծաղիկներ խոնարհվեցին հուշահամալիրում հանգչող կապանցի զոհված ազատամարտիկների շիրիմներին:
Եթե կենդանի լիներ Վազգենը, ոչ միայն հանրապետության հասարակական-քաղաքական այս անհույս վիճակը չէինք ունենա, այլև իր ազատագրած տարածքները չէինք կորցնի:
Ծնունդդ շնորհավոր, Սպարապետ: