Հաշվետու համերգ և քննարկում
Մարզկենտրոնի երաժշտական և արվեստի դպրոցներում 2022-2023 ուստարվա հաշվետու համերգներ են: Մայիսի 30-ին նման միջոցառում էր Կապանի թիվ 3 երաժշտական դպրոցում (տնօրեն` Լուսինե Մարտիրոսյան): Կրթօջախը այդ օրը նաև հյուրեր ուներ` Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր, նախկին ռեկտոր Շահեն Շահինյան, Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր, միջազգային և հանրապետական մրցույթների ու փառատոների հնգակի ոսկե մեդալակիր, քանոնահարուհի Անժելա Աթաբեկյան, կոնսերվատորիայի դասախոս Մարինե Մարգարյան:
Դպրոցի բակում հյուրերին դիմավորեց կրթօջախի դհոլահարների համույթը, իսկ դահլիճում հաշվետու համերգը սկսվեց դպրոցի երգչախմբի երկու ստեղծագործությյան կատարումով` Խրինասիդի` «Մանկական ջազ», Ռոբերտ Պետրոսյան` «Տիեզերք»: Այնուհետև տարբեր դասարանների աշակերտները կատարեցին հայ, ռուս և արևմտաեվրոպացի կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ, որոնք որոշ պատկերացում տվեցին նրանց երաժշտական ունակությունների մասին: Հատկապես տպավորիչ էր քանոնի 2-րդ դասարանի աշակերտուհի, 9-ամյա Ալլա Մարտիրոսյանի կատարումը:
Հաշվետու համերգից հետո տեղի ունեցավ քննարկում հյուրերի և դպրոցի դասատուների մասնակցությամբ, քննարկվեցին կրթօջախի դասատուների և նրանց սաների կատարումները, արվեցին օգտակար խորհուրդներ:
Ամենավերջում Շահեն Շահինյանը «Սյունյաց երկրի» հետ հակիրճ խոսքում նկատեց, որ կուզենար հաճախ ներկա գտնվել նման միջոցառումների, դասատուների և նրանց սաների հետ վարպետաց դասեր անցկացնել, քանզի կարծում է, որ արդյունավետ աշխատանքի դեպքում լուրջ արդյունքներ կլինեն:
Անժելա Աթաբեկյանը նշեց, որ հաճելի տպավորություն է ստացել փոքրիկ քանոնահարուհու կատարումից. «Բալիկին ասել եմ, դու լավ պարապիր, հետո տատիկը (այսինքն` ինքը) քեզ կօգնի»: