Հաշվետու համերգը և ցուցահանդեսը նվիրված էին կրթօջախի 60-ամյակին
Հունիսի 6-ին Կապանի պետական քոլեջի Վահագն Ստամբոլցյանի անվան երգեհոնային դահլիճում տեղի ունեցավ 2024-25 ուստարվա հաշվետու համերգը, որ նվիրված էր կրթօջախի 60-ամյակին։ Դահլիճի ցուցասրահում ներկայացված էր «Գեղանկարչություն» և «Դիզայն» մասնագիտությունների ուսանողների աշխատանքները, որը որոշակի պատկերացում էր տալիս հեղինակների գեղագիտական նախասիրությունների մասին։
Հաշվետու համերգը սկվսեց քոլեջի երգչախմբի կատարումներով՝ խմբավար Ստելլա Նավասարդյան, նվագակցողներ՝ Էմմա Աղայան (դաշնամուր) և Լիա Գրիգորյան (ֆլեյտա)։ Այնուհետև տարբեր կուրսերի և մասնագիտությունների ուսանողները հնչեցրին հայ, ռուս, արևմտաեվրոպացի կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ՝ Ա.Բաբաջանյան, Խաչատուր Ավետիսյան, Գեղունի Չթչյան, Չայկովսկի, Ռախմանինով, Բախ, Բրամս և ուրիշներ։
Հանդես եկան նաև «Պարարվեստ» մասնագիտության ուսանողները՝ Խաչատուր Ներսիսյան «Արցախի աղջիկներ» (դասախոս՝ Մելանյա Մարտիրոսյան), Առնո Բաբաջանյան «Էլեգիա» (դասախոս՝ Թամարա Ստեփանյան) պարային կատարումներով։
Հանդիսականը առանձնակի ջերմությամբ ընդունեց Ազնավուրի «Ավե Մարիա» ստեղծագործությունը՝ քոլեջի վոկալ համույթի կատարմամբ, մենակատար՝ «Ժողովրդական գործիքներ»  մասնագիտության 3-րդ կուրսի ուսանող Մերուժան Ավանեսյան (դասախոս՝ Անուշ Մանուչարյան)։ Նվագակցում էին՝ դաշնակահարուհի Էմմա Աղայանը և քոլեջի դասախոսների լարային քառյակը։
Համերգը եզրափակվեց քոլեջի ժողովրդական գործիքների նվագախմբի (ղեկավար՝ Վաչիկ Համբարձումյան) երկու կատարումով՝ Խաչատուր Ներսիսյան «Էքսպրոմտ» և հայկական ժողովրդական «Տրնգի»։
Քոլեջի տնօրեն Աշոտ Խաչատրյանը շնորհավորեց քոլեջի դասախոսական կազմին և ուսանողությանը կրթօջախի 60-ամյակի առթիվ՝ երախտագիտություն հայտնեց  ուսանողությանը, նշեց նաև, որ պետական որակավորման քննությունները հատել են հասարակածը, «Փողային գործիքներ» և «Ժողովրդական գործիքներ» մասնագիտությունների ուսանողներն արդեն ավարտել են ուսումնառությունը քոլեջում։ Իսկ «Պարարվեստ» մասնագիտության խմբի յոթ շրջանավարտից չորսը «գերազանց» գնահատական են ստացել։ Իսկ Միհրան Գրիգորյանը (կլառնետ) և Նարե Մովսիսյանը (քանոն) ստացել են 10 բալ (գերազանց) և պատրաստվում են ուսումը շարունակել Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում։ «Ժողովրդական գործիքներ» մասնագիտության 3-րդ կուրսի ուսանող Մերուժան Ավանեսյանը մասնակցել է Կոմիտասի անվան կոնսերվատորիայում կայացած ուսանողական գիտաժողովին՝ արժանանալով շնորհակալագրի (դասախոս՝ Լևոն Գևորգյան)։
Վերջում Աշոտ Խաչատրյանը պարգևներ հանձնեց «Արտ մյուզիք» փառատոնում և «Նոր ձեռքեր» կիրառական արվեստի 12-րդ համահայկական մրցույթում մրցանակի արժանացած ուսանողներին և նրանց մանկավարժներին։