Հայ եկեղեցին՝ նոր մարտահրավերների առաջ․ շարժման հետևում կանգնած են կարգալույծ եղած հոգևորականներ
«Մենք փոփոխությունների ժամանակաշրջանում ենք ապրում, երբ որ ամեն ինչ իսկապես խառնվել է, և շատ կարևոր է, որ ամեն ինչ իր տեղը դրվի,- «Առաջին լրատվական»- ի հետ զրույցում ասաց Զաքարիա Ծայրագույն վարդապետ Բաղումյանը՝ անդրադառնալով դիտարկմանը, որ Հայ եկեղեցին ծանր շրջան է ապրում:
«Եկեղեցին իր պատմության 2000 տարվա ընթացքում շատ փոթորիկներ է տեսել, փոթորկահույզ օրեր, բայց կարողացել է հաղթահարել Աստծո օգնականությամբ, որովհետև ի վերջո Եկեղեցին Քրիստոսի մարմինն է և ճշմարտության կրողն է: Այսօր՝ 21-րդ դարում, Եկեղեցին կանգնած է նոր մարտահրավերների առաջ, բայց կարծում եմ՝ 2000-ամյա իմաստնությունը և փորձառությունը մեզ կօգնի, որ մենք հաղթահարենք այս փորձությունները: Անշուշտ, մեր աղոթքն է, որ այդ փորձություններն անկորուստ հաղթահարենք: Երբեմն անհրաժեշտ է լինում վիրահատական միջամտություն:
Մեր կեղեցու զավակները, մեր ժողովրդի գերակշիռ մեծամասնությունն իր բողոքն է արտահայտում, որովհետև վերջին իրադարձությունների ժամանակ մի խումբ մարդկանց կողմից գրավվեց դիվանատան շենքը: Մենք հասկացանք, որ մենք օրենքով պաշտպանված չենք: Հույս ունեինք, որ խելամտությունը պետք է հաղթեր, բայց այսօր առավոտյան նրանց ոստիկանությունն այնտեղից դուրս բերեց»,- նշեց Զաքարիա Ծայրագույն վարդապետ Բաղումյանը:
Հոգևորականի դիտարկմամբ՝ շարժման հետևում կանգնած են կարգալույծ եղած հոգևորականներ, և որոշ ուժեր փորձում են պղտորել ներեկեղեցական կյանքը: Նրա խոսքով՝ ապատեղեկատվությունը, սուտը, կեղծիքը ուղեկցում են այս ամենին: