Հայ-իրանական փառատոն Սիսիանում
Օգոստոսի 10-ին Սիսիանում տեղի է ունեցել հայ-իրանական մշակութային-խոհանոցային «Նավասարդ» փառատոնը։
Այն կազմակերպել էին Տուրիզմի հայկական ֆեդերացիան եւ «Հայ խոհարարական ավանդույթների զարգացման եւ պահպանման» ՀԿ-ն՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության կոմիտեի աջակցությամբ, Սյունիքի մարզպետարանի, Սիսիանի համայնքապետարանի, ԻԻՀ մշակութային ժառանգության, ձեռնարվեստի եւ զբոսաշրջության նախարարության, ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպանության հետ համագործակցությամբ։
Փառատոնն իրականություն է դարձել նաեւ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ի զգալի աջակցությամբ։
Սիսակ նահապետի անունը կիրող  հրապարակում ու մերձակա փողոցներում տեղադրված տաղավարներում ներկայացված էին հայ եւ իրանական արտադրատեսակներ, ձեռագործ արհեստների նմուշներ, կազմկապերպվել էին ազգային խոհանոցներ:
Միջոցառումն ուղեկցվում էր գեղարվեստական համույթների, սիսիանցի ու մայրաքաղաքից ժամանած  կատարողների ելույթներով։
Փառատոնի բացման արարողությանը ներկաներին ողջունեցին Սիսիան համայնքի ղեկավարի պաշտոնակատար Արմեն Հակոբջանյանը, ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության, ՀՀ-ում Իրանի դեսպանատան, նախաձեռնող կազմակերպությունների ներկայացուցիչները։
Միջոցառումը շարունակվում է նաև այսօր՝ օգոստոսի 11-ին՝ «Զորաց քարեր» հնավայրում, որտեղ այցելուները, հեթանոս ժամանակների ավանդույթի համաձայն, կդիմավորեն  Նոր տարին՝ Նավասարդը։