Հայ սակրավորներն աշխատում են Սիրիայում. բացառիկ կադրեր
Մարդասիրական առաքելության մասնակիցները խորհրդային և իտալական արտադրության մի քանի ական են հայտնաբերել։
Սիրիա մեկնած հայկական մարդասիրական առաքելության անդամներն ականազերծման աշխատանքներ են իրականացնում։
ՀՀ հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոնի աշխատակից Արթուր Բլբուլյանը հայտնեց, որ ականազերծման ընթացքում ТМ-72 տեսակի խորհրդային հակատանկային ականներ են հայտնաբերվել, որոնք մարտական վիճակում են եղել։
«Դրանք վնասազերծվել են։ Բացի այդ, մենք հայտնաբերել և վնասազերծել ենք իտալական արտադրության հակատրանսպորտային ական։ Դրանք կոչնչացվեն», – ասաց Բլբուլյանը։
Նրա խոսքով` հայկական առաքելության մասնակիցները ականազերծելու համար տարածք են առանձնացրել։ Բացի այդ, առաքելության մասնակիցները տեղի բնակչության և դպրոցականների համար դասընթացներ են անցկացնելու, որի ընթացքում պատմելու են նրանց անվտանգության կանոնների մասին։
Բուժաշխատող Արմինե Բարխուդարյանն էլ նշեց, որ հայ սակրավորներն ու անձնակազմի մյուս անդամները նորմալ տեղավորվել են։
«Ամեն ինչ լավ է։ Երկիրը պատերազմական վիճակում է, հասկանալի է` ինչ է այստեղ կատարվում», – ասաց Բարխուդարյանը և ավելացրեց, որ այդուհանդերձ ամեն ինչ ավելի լավ է, քան իրենք էին պատկերացնում։
Կադրերում երևում է նաև, որ աշխատանքների վայրում է գտնվում հայտնի կինովավերագրագետ Վարդան Հովհաննիսյանը։