Հայ ընտանիքը, որի չարտաքսման նպատակով 96 օր շարունակ պատարագ է մատուցվել, կմնա Նիդերլանդներում
Հաագայի բողոքական եկեղեցում ավարտվել է Թամրազյանների ընտանիքի արտաքսումը կանխելուն ուղղված անընդմեջ մատուցվող պատարագը: Հոլանդական իշխանությունները հրաժարվում էին ընտանիքի անդամներին փախստականի կարգավիճակ տալ:
«Հոլանդական կառավարությունն այս շաբաթ որոշել է բնակության իրավունք տալ ավելի քան 600 փախստական երեխաների և նրանց ծնողներին, այդ թվում Թամրազյանների ընտանիքին: Այդ պատճառով եկեղեցին, որն ապաստան էր տվել հայկական ընտանիքին, դադարեցրել է 96 օր տևած պատարագը»,- հաղորդում է հոլանդական «Dutch News» հրատարակչությունը:
Նշվում է նաև, որ եկեղեցու առաջնորդը շնորհակալություն է հայտնել իշխանություններին նման իրավիճակներում հայտնված փախստականներին օգնություն տրամադրելու համար:
Թամրազյանների ընտանիքը 2010 թվականից ապրում է Նիդերլանդներում: 2018 թվականին նրանց արտաքսելու որոշումից հետո ընտանիքն ապաստանել է եկեղեցում, որտեղ ի պաշտպանություն ընտանքի՝ շարունակական պատարագ է մատուցվել: Նիդերլանդներում գործող օրենքի համաձայն՝ իրավապահներին չի թույլատրվում պատարագի ժամանակ մուտք գործել տաճար: