«Հայաքվեն» Կապանում մեկնարկել է քաղաքացիների ակտիվությամբ
Հուլիսի 3-ից Կապանի մշակույթի կենտրոնում մեկնարկել է քաղաքացիական օրենսդրական նախաձեռնության ստորագրահավաքը: Առաջարկվում է 10-ից 15 տարով ազատազրկել ՀՀ անունից հանդես եկող պետական պաշտոնյաներին, ովքեր կկատարեն Արցախն այլ պետության մաս ճանաչող և Հայոց ցեղասպանության նշանակությունը նսեմացնող ցանկացած գործողություն:
Կապանի մշակույթի կենտրոնի նախասրահում, որտեղ անցկացվում է ստորագրահավաքը, հանդիպեցինք «Հայաքվե»-ի նախաձեռնող խմբի անդամ Սվետլանա Աճեմյանին, ով հավելյալ տեղեկություններ հաղորդեց նախաձեռնության մասին:
Ըստ մեր զրուցակցի՝ «Հայաքվեն» օրենսդրական նախաձեռնություն է և 50 հազար ստորագրություն հավաքվելու դեպքում կուղարկվի Ազգային ժողով, կմշակվի օրենքի նախագիծ, որի համաձայն՝ ովքեր կհամաձայնեն Արցախը թողնել Ադրբեջանի կազմում կամ կանեն նման բնույթի հայտարարություն, կենթարկվեն 10-15 տարվա ազատազրկման: Նույնը՝ նաև Հայոց ցեղասպանության ժխտման դեպքում:
Ըստ ՀՀ սահմանադրության՝ եթե նախաձեռնությունն ուղարկվի Ազգային ժողով և չարժանանա ԱԺ պատգամավորների մեծամասնության հավանությանը, ապա կանցկացվի «Հայաքվե»-ի  երկրորդ փուլ, այս դեպում պետք է «Հայաքվե»-ի  300 հազար ստորագրություն, «Հայաքվե»-ի դրական արդյունքների դեպքում այն դառնում է օրենք:
Հունիսի 20-ից «Հայաքվե»-ի անցկացումը Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կողմից դրական պատասխան է ստացել, ԿԸՀ-ն   դիմել է հանրապետույթան վարչական շրջաններին՝ տրամադրել տարածքներ՝ նախաձեռնությունը կյանքի կոչելու համար:
«Հայաքվե»-ի ստորագրահավաքի կետեր են բացվել նաև Տաթև համայնքում, վաղվանից ստորագրահավաքը կմեկնարկի Գորիսում, Քաջարանում ...
«Հայաքվե»-ի ստորագրահավաքը կտևի մինչև օգոստոսի 19-ը:
Ի դեպ, մարզկենտրոն Կապանում «Հայաքվե»-ի առաջին օրը 250 կապանցի միացել է նախաձեռնությանը: