Հայաստանի եւ Արցախի քաղաքական ուժերի հայտարարությունը
Հայաստանի եւ Արցախի 30-ից ավելի քաղաքական ուժ հանդես է եկել համատեղ հայտարարությամբ՝ նշելով, որ «աշխարհաքաղաքական ստեղծված իրավիճակում հայ-ադրբեջանական բանակցությունների արհեստական արագացումը ճնշումների եւ սպառնալիքների ներքո չի բխում հայ ժողովրդի շահերից»։
Նշվում է, որ բրյուսելյան վերջին հանդիպման ավարտին հայտարարված արդյունքները, ինչպես նաեւ Ռեյկյավիկում Նիկոլ Փաշինյանի կողմից հնչեցրած մոտեցումները խորը մտահոգություն են առաջացրել հայ ժողովրդի մոտ:
Քաղաքական ուժերի հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասված է.
«Նիկոլ Փաշինյանը իրավասու չէ եւ որեւէ լիազորություն չունի Արցախյան բանակցությունների եւ հայ-ադրբեջանական կարգավորման շուրջ նման պայմանավորվածություններ ձեռք բերելու եւ խոստումներ տալու, առավել եւս, որ վերջին խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ իր տված խոստումներն ու կառավարության ծրագիրը Արցախյան հակամարտության եւ հայ-ադրբեջանական կարգավորումների հետ կապված պարունակում են բոլորովին այլ դրույթներ, քան հնչեցվում են միջազգային ձեւաչափով տարբեր հանդիպումների ժամանակ եւ որեւէ ամբիոնից պաշտոնական դիրքորոշում հայտնելիս»:
«Բաքվի եւ Ստեփանակերտի միջեւ ցանկացած հնարավոր երկխոսություն պետք է իրականացնել միջազգայնորեն ճանաչված ձեւաչափով եւ հստակ երաշխիքներով՝ հիմնված կողմերի իրավահավասարության վրա, սահմանափակված չլինելով որեւէ պարտադրված օրակարգով: Որեւէ այլ ձեւաչափ Արցախի ժողովրդի համար անընդունելի է:
Դելիմիտացիայի եւ դեմարկացիայի գործընթացները պետք է ամրագրեն առաջին Արցախյան պատերազմի արդյունքում տեղի ունեցած փոխադարձ դեանկլավիզացիան եւ պետք է բացառել վերադարձ անկլավներին», - ասված է փաստաթղթում:
«Ցանկացած բանակցային արդյունք, որը կհակասի այս դրույթներին, անընդունելի է ու չի արտացոլում աշխարհասփյուռ հայության շահերը, եւ Նիկոլ Փաշինյանը կամ որեւէ այլ քաղաքական գործիչ իրավասու չէ բանավոր կամ գրավոր խոստումներ տալ կամ պարտավորություններ ստանձնել այս օրակարգից տարբերվող օրակարգով», - նշել են հեղինակները:
Հայտարարությունը ստորագրել են.