2014թ. հունիսի 23-ին Norlur.am կայքի խմբագիր Արտակ Նավասարդյանը տեղեկացրել է մեզ (ե՛ւ հեռախոսով, ե՛ւ անմիջական հանդիպման ժամանակ), որ Henaran.am կայքի աշխատակից Արմենակ Դավթյանն առաջարկել է իրեն` 600 հազար դրամով հրապարակել մի անստորագիր հոդված` ընդդեմ «Սյունյաց երկիր» թերթի խմբագիր Սամվել Ալեքսանյանի ու նրա ընտանիքի անդամների: Այդ առաջարկը Norlur.am կայքի խմբագիրը ստացել է հեռախոսով: Առաջարկը փոքր-ինչ այլ ձեւակերպմամբ Արմենակ Դավթյանն արել է նաեւ հեռախոսային հաղորդագրություններով, որը հունիսի 27-ի երեկոյան Երեւանում մեզ ցույց տվեց Norlur.am կայքի խմբագիրը:
Norlur.am կայքը, ի վերջո, մերժել է Արմենակ Դավթյանի առաջարկը եւ չի հրապարակել ընդդեմ Սամվել Ալեքսանյանի մոգոնված զրպարտագիրը:
Փոխարենը` այդ անոնիմկան հունիսի 26-ին հրապարակել է Lratvutyun.am կայքը: Հրապարակման մեջ տեղ են գտել վիրավորանք ու զրպարատություն պարունակող բազմաթիվ արտահայտություններ, որոնց առնչությամբ հայցադիմում ենք ներկայացրել դատական ատյան:
Այս պատմության սկզբունքային մի դրվագ, սակայն, հնարավոր չէ պարզել ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի 1087.1-րդ հոդվածի հիման վրա գրված հայցի շրջանակում: Ուստի եւ խնդրում ենք Ձեր միջամտությունը` պարզելու մեզ մտահոգող հարցն ու դրան տալու իրավական գնահատական:
Հիմքեր ունենք կարծելու, որ որոշակի գումարով Սամվել Ալեքսանյանին վարկաբեկելու միջոցով փորձ է արվում խոչընդոտել լրագրողի օրինական մասնագիտական գործունեությունը` նրա կողմից մարզային կյանքի որոշ ոլորտների մասին տեղեկություններ տարածելու հարցում (ՀՀ քրեական օրենսգիրք, հոդված 164):
Ելնելով վերը շարադրվածից` խնդրում ենք պարզել այն անձնավորությանը կամ անձանց, ովքեր այդ գործողությամբ փորձում են հարկադրել տողերիս հեղինակին` հրաժարվելու մարզային կյանքի որոշ ոլորտների մասին տեղեկություններ տարածելուց:
Ի դեպ, վերջին մեկ ամսում եւս նման երեք հոդված է հրապարակվել Henaran.am (3.06.2014թ. եւ 5.06.2014թ., ստորագրությունը` Հայկ Միրզոյան) եւ Ararum.am (5.06.2014թ., ստորագրությունը` Վիգեն Վանյան) կայքերում, որոնց ֆինանսական հովանավորողը, կարծում ենք, նույն սուբյեկտն է եղել: Այդ հրապարակումներում տեղ գտած վիրավորանք եւ զրպարտություն պարունակող արտահայտությունները նույնպես ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի 1087.1-րդ հոդվածի շրջանակում դատական քննության առարկա կդառնան: Բայց այդ հրապարակումների պատվիրատուն եւս, ասել է թե` արարքի հեղինակը, մնում է թաքնված:
Մեծարգո պարոն դատախազ
Հույս ունենք, որ Ձեր օգնությամբ կբացահայտվի անձնավորությունը, ով խոչընդոտում է մեր մասնագիտական օրինական գործունեությունը, ում եւ կտրվի ՀՀ քրեական օրենսգրքի հոդված 164-ին համապատասխան գնահատական:
Հարգանքով`Սամվել Ալեքսանյան
30 հունիսի 2014թ.