Տասը օր շարունակ ԱԱԾ մեկուսարանում հացադուլի մեջ է Սիսիան քաղաքի բնակիչ, «HayNews» կայքի պատասխանատու Մհեր Եղիազարյանը:
Բազմաթիվ մարդիկ, այդ թվում եւ մենք, կոչ ենք արել նրան՝ հետ կանգնել այդ քայլից եւ նախաքննության մարմնի հետ անկեղծ համագործակցությամբ ջրի երես հանել ողջ ճշմարտությունը:
Նա, մինչդեռ, ընդառաջ չի գնացել մեր խնդրանքին ու հորդորին եւ շարունակում է հացադուլը:
Մենք հացադուլով այսչափ մտահոգված չէինք լինի, եթե տեղյակ չլինեինք վաղուց խաթարված նրա առողջության մասին:
Հացադուլը շարունակվելու դեպքում, ըստ նրա բուժմամբ նախկինում զբաղված բժիշկների, կարող է եւ նրա կյանքին սպառնացող ստույգ վտանգի առաջ հայտնվենք:
Ստեղծված իրավիճակի վրա ենք հրավիրում Ձեր ուշադրությունը:
Միաժամանակ՝ մեզ չի հաջողվում իմանալ գլխավոր հարցի պատասխանը՝ ինչո՞ւ է Մհեր Եղիազարյանն անժամկետ հացադուլ հայտարարել:
Այս իրավիճակում ավելորդ չենք համարում հիշել եւ հիշեցնել ՀՀ սահմանադրության հոդված 191-ի 1-ին մասի պահանջն առ այն, որ «Մարդու իրավունքների պաշտպանը…հետեւում է… մարդու իրավունքների եւ ազատությունների պահպանմանը, նպաստում է խախտված իրավունքների եւ ազատությունների վերականգնմանը…»:
Մեր խնդրանքն է՝ ճշտել եւ հանրությանը ներկայացնել պարզագույն մի քանի հարցի պատասխան՝ ինչո՞ւ, ի՞նչ պատճառների դրդմամբ է Մհեր Եղիազարյանն անժամկետ հացադուլ հայտարարել, ի՞նչ է ուզում ինքը, ինչի՞ հետ համաձայն չէ ինքը, արդյո՞ք նրա պահանջը տեղավորվում է Հայաստանի գործող օրենսդրության շրջանակում:
Արդյո՞ք պատշաճորեն պահպանվում է մեղադրանքից պաշտպանվելու նրա սահմանադրական իրավունքը:
Արդյո՞ք նախաքննական մարմինը հաշվի է առել Սահմանադրությամբ ամրագրված անմեղության կանխավարկածը:
Արդյո՞ք ընտրված խափանման միջոցը համաչափ է կատարված արարքին:
Արդյո՞ք պահպանվում է իրավաբանական օգնություն ստանալու նրա իրավունքը:
Այդ հարցերի պատասխանի ճշտումն ու հանրությանը ներկայացնելը շատ կարեւոր հանգամանք է:
Այլապես հասկանալի չէ, թե ինչո՞ւ է մարդը գիտակցաբար ընտրել ինքնամարման վտանգավոր ճանապարհը:
Մի՞թե հենց հացադուլն է մնացել իր իրավունքների պաշտպանության միակ ելքը:
Եվ այդ հարցերի պատասխանը միայն Դուք եւ միայն Դուք կարող եք տալ:
Մինչեւ վերջ ենք ուզում անկեղծ լինել. Սյունիքում առանձնապես ոգեւորված չենք Ձեր գործունեությամբ:
Վերջին երկու տարում, որքանով տեղյակ ենք, Սյունիքի բազմաթիվ բնակիչներ դիմումներ են հղել Ձեզ՝ մարզում հաստատված ավազակապետական իրավիճակից դրդված:
Սակայն Դուք մինչեւ վերջ որեւէ հարցում հետամուտ չեք եղել ու որեւէ մեկի խախտված իրավունքը չեք վերականգնել:
Այս անգամ մենք հետեւողականություն ենք խնդրում եւ ակնկալում, քանզի խոսքը մարդու կյանքին սպառնացող իրավիճակի մասին է:
Ի վերջո չպետք է մոռանալ Մարդու իրավուքների համընդհանուր հռչակագրի 11-րդ հոդվածը. «Հանցագործություն կատարելու մեջ մեղադրվող յուրաքանչյուր ոք իրավունք ունի անմեղ համարվել, քանի դեռ իր մեղքը օրինական կարգով չի հաստատվել հրապարակային դատական քննության միջոցով, որի ժամանակ նրան տրվում են պաշտպանության բոլոր հնարավորությունները»:
Չպետք է մոռանալ նաեւ «Մարդու իրավուքների եւ հիմնարար ազատությունների մասին Եվրոպական կոնվենցիայի» 3-րդ հոդվածը՝ «Ոչ ոք չպետք է ենթարկվի խոշտանգումների կամ անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վարվեցողության կամ պատժի»:
Աշոտ Մինասյան
14 դեկտեմբերի 2018թ.