«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ. Ինչն է խոչընդոտում մեր գինեգործական արտադրանքի շուկայահանմանը
«Օրենսդրությամբ սահմանված է գինեգործական արտադրանքի իզոտոպային բաղադրության տվյալների ազգային բանկի վարման պարտադիր պահանջ։
Մասնավորապես՝ կառավարության լիազորած պետական մարմինը պարտավոր է յուրաքանչյուր տարի կատարել Հայաստանում արտադրված գինեգործական արտադրանքի եւ դրա արտադրության մեջ օգտագործվող խաղողագործական արտադրանքի որոշակի խմբաքանակների H2 եւ C13 իզոտոպային բաղադրության միջուկային մագնիսական ռեզոնանսի փորձաքննություն եւ գրանցել դրա արդյունքները: Այս գործընթացի շրջանակներում գինեգործական արտադրանք արտադրողները յուրաքանչյուր տարի պարտավոր են իրենց միջոցների հաշվին լիազոր մարմին ուղարկել իրենց արտադրած գինեգործական եւ դրա արտադրության մեջ օգտագործվող խաղողագործական արտադրանքի նմուշներ՝ իզոտոպային բաղադրության փորձաքննության համար:
Եվ եթե տվյալ տարի իզոտոպային տվյալների ազգային բանկ իզոտոպային բաղադրության փորձաքննության համար չեն ուղարկվել գինեգործական արտադրանքի եւ դրա արտադրության մեջ օգտագործվող խաղողագործական արտադրանքի նմուշներ, ապա արգելվում է տվյալ գինեգործական արտադրանքի շուկայահանումը: