Հայաստանի ռուսական ռազմակայանի հետախույզները դեսանտ են իջել եւ ոչնչացրել հակառակորդի կապի հանգույցը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ռուսական ռազմակայանի հետախույզները դասակներ կազմելու շրջանակներում թիկունքում կոչնչացնեն պայմանական հակառակորդի կապի հանգույցը՝ դեսանտ իջնելով բանակային օդուժի Մի-8ՄՏՇ ուղղաթիռներով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին Հարավային ռազմական օկրուգի մամուլի ծառայությունից, պարապմունքների նախաշեմին հետախույզներն ուսումնասիրել են վայԷջքի կարգը, ուղղաթիռում գործողությունները չնախատեսված իրավիճակների դեպքում եւ գաղտնի դեսանտը պայմանական հակառակորդի թիկունքում: Գործնական պարապմունքների ընթացքում նոր ժամանած զինծառայողները յուրացնում են ուղղաթիռի վայրԷջքի հրապարակի նշված տեղում խմբերի հավաքման եւ պայմամնական հակառակորդի թիկունքում խմբերի իջեցման եւ տեղափոխման ունակությունները՝ բարձրլեռնային տեղանքի «Էքստրեմալ» պայմաններում՝ ցերեկը եւ գիշերն՝ օդերեւութաբանական պարզ եւ բարդ պայմաններում: Նաեւ ուղղաթիռավարները եւ հետախույզները յուրացնում են կապի միասնական համակարգում փոխգործակցությունը հակառակորդի թիկունք խմբեր հանելիս՝ օդից կրակային պաշտպանությամբ եւ դրանց տարահանումն առաջադրված խնդիրները կատարելուց հետո:
Անդրկովկասում գործնական արապմունքներին ներգրավված են ավելի քան 300 զինծառայողներ եւ 30 միավոր ռազմական տեխնիկա, այդ թվում նաեւ բանակային օդուժի ուղղաթիռներ: