Հայաստանի Զինված ուժերը համալրվել են հայրենական ԱՐՄԻ-55Մ անօդաչու թռչող սարքերով
NEWS.am-ի տեղեկատվությամբ՝ օրերս սկսվել է առաջնագծի զորամասերի համալրումը հայրենական արտադրության կատարելագործված ԱՐՄԻ-55Մ անօդաչու թռչող սարքերով։
Արդիականացված թռչող սարքն ունի թռիչքային եւ հետախուզական լայն հնարավորություններ։ Սարքի վրա գտնվող համակարգերը կառուցված են տարրերի նորագույն բազայի հիման վրա եւ ներառում են՝ ցածրաղմուկ շարժիչ, հզոր պրոցեսոր, GPS ընդունիչներ, իներցիալ նավիգացիոն համակարգ, հեռաչափման տվյալների մշակման համակարգ, իրական ժամանակի գեոտեղեկատվական համակարգ։ Անօդաչու սարքը կարող է հանդերձավորվել հայրենական արտադրության որակյալ ջերմացուցիչով։ Նորմալ արագությունը կազմում է 100-130 կիլոմետր ժամ, իսկ թռիչքի առավելագույն ժամանակը՝ մինչեւ 4 ժամ։ Այսինքն՝ մեկ թռիչքի համար անօդաչու սարքը կարող է կտրել 400-500 կիլոմետր։ Թռիչքը կարող է կառավարվել նաեւ ավտոմատ ռեժիմով՝ ըստ նշակետերի։ Օպերատորի հետ կապի առավելագույն հեռավորությունը 10  կիլոմետր է։ Անհրաժեշտության դեպքում հետախուզությունը կարող է վարվել նաեւ հակառակորդի տարածքի խորքում՝ 150-200 կիլոմետրի վրա։
АРМИ-55М-ը կփոխարինի նախորդին, որը լավ էր դրսեւորել իրեն թե՛ քարտեզագրական եւ թե՛ հետախուզական նպատակներով կիրառվելիս։ Ներկա պահին ինտենսիվ աշխատանքներ են տարվում նոր սերնդի անօդաչու թռչող սարքի, այդ թվում եւ հարվածող, նախագծման ուղղությամբ, որոնք իրենց թռիչքային-տեխնիկական բնութագրերով ոչնչով չեն զիջում արտասահմանյան արտադրության հայտնի մշակումներին։