Հայաստանից ապրանքներ կարտահանվեն Ադրբեջան
ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարությունը տարբեր գործարար շրջանակներին նամակներ է հղել՝ առաջարկելով կազմակերպել իրենց արտադրանքի արտահանումը դեպի Ադրբեջան։ Այս մասին Times.am-ին հայտնել է նախարարության մեր աղբյուրը՝ տրամադրելով համապատասխան փաստաթղթից մի փոքրիկ հատված։
Էկոնոմիկայի նախարարության նամակի մեզ հասանելի դարձած հատվածում մասնավորապես ասված է․ «Կից ուղարկում եմ ապրանքների անվանացանկը, որոնց դեպքում ՀՀ արտահանման միջին գինը ցածր է Ադրբեջանի ներմուծման միջին գնից, իսկ հաշվարկված XCI արժեքը մեծ է 1-ից, ինչը վկայում է արտահանման պոտենցիալի մասին։ Ոլորտային (թիրախային) ապրանքները կամ դրանց խմբերը գունավորված են։ Արնհարժեշտ է մինչև 2025 թվականի դեկտեմբերի 3-ը, ժամը 13։00-ն ներկայացնել առաջարկություններ (առկայության պայմաններում) կամ տեղեկատվություն դրանց բացակայության վերաբերյալ»։
Ստացվում է՝ էկոնոմիկայի նախարարությունն ինքն է նախաձեռնում դեպի Ադրբեջան ապրանքների արտահանումը։ Մեր աղբյուրը նաև տեղեկացրեց, որ այս պահին գերատեսչությունը զբաղվում է նաև Ադրբեջանից Հայաստան ապրանքներ ներկրելու հարցի կարգավորմամբ։