Հայաստանն Ադրբեջանին է փոխանցել խաղաղության պայմանագրի իր 6-րդ առաջարկը․ ԱԳՆ
Հայաստանն Ադրբեջանին է փոխանցել խաղաղության պայմանագրի իր 6-րդ առաջարկը, հայտնում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը։
«Ի շարունակություն Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը հասնելու համար դիվանագիտական ​​ջանքերն ակտիվացնելու նոյեմբերի 18-ի հայտարարության, հայկական կողմը Ադրբեջանին է ներկայացրել խաղաղության համաձայնագրի իր 6-րդ առաջարկը։ Հայաստանը հավատարիմ է մնում նախապես հայտարարված սկզբունքների հիման վրա հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ փաստաթղթի ստորագրմանը»,- ասված է արտգործնախարարության X-ի էջում արված գրառման մեջ։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը նախօրեին դժգոհել էր, որ Հայաստանը երկու ամիս է՝ չի պատասխանում խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ Բաքվի առաջարկներին։
«Մի քանի անգամ մենք փոխանակվել ենք խաղաղության պայմանագրի առաջարկություններով, սակայն սեպտեմբերի 11-ից սպասում ենք Հայաստանի պատասխանին»,- նոյեմբերի 20-ին Իրաքի նախագահի հետ մամուլի ասուլիսին հայտարարել էր Ալիևը։