Հայաստանում ամենաբարձր աշխատավարձերը Սյունիքում են, ինչը հիմնականում ապահովում է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը
2024 թվականին ամենաբարձր միջին ամսական աշխատավարձը եղել է Սյունիքի մարզում՝ 329618 դրամ, սրա հիմնական պատճառն այն է, որ բնակչության զգալի մասն աշխատում է հանքարդյունաբերության ոլորտում, օրինակ՝ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում։
Երկրորդ տեղում Երևանն է՝ 328911 դրամ։ Մյուս մարզերում միջին ամսական աշխատավարձը ցածր է հանրապետության մակարդակով գրանցված ամսական միջին աշխատավարձից՝ 287172 դրամից։ Ամենացածրը Գեղարքունիքի մարզում է՝ 144908 դրամ։ 2024թ ապրիլի տվյալներով՝ աշխատողների 695%-ը Երևանում է, երկրորդ տեղում Կոտայքի մարզն է՝ 55%: Ամենաքիչը Վայոց Ձորի մարզում՝ 1%: Սյունիքում աշխատանք ունենք 33%-ը, ինչը մարզերի համաեմատ միջին ցուցանիշ է համարվում։
Վիճակագրությունը փաստում է, որ 2024թ նոյեմբերին 13 ոլորտում և ընդհանուր աշխատողների 791%-ի ամսվա միջին աշխատավարձը եղել է 291 հազար դրամից պակաս։ Միայն 6 ոլորտում է, որ ամսական միջին աշխատավարձը ավել է 291 հազարից։
Հանքագործական արդյունաբերության և բացահանքերի շահագործման ոլորտում աշխատավարձը, համեմատ մյուսների, բարձր է։ 2024թ դեկտեմբերին՝ 821 հազար դրամ։ Բայց սա դժվար է հիմնական աշխատավարձ համարել, քանի որ 2021-2024թ հունիս և դեկտեմբեր ամիսներին աշխատավարձերը ավելի բարձր են, քան մյուս ամիսներին, 2020-ին ևս առկա է այս պատկերը, բայց ավելի քիչ տարբերությամբ։ 2024-ի մյուս ամիսներին տատանումները փոքր են եղել և միջինում աշխատավարձը կազմել է 494 հազար դրամ։
Ամբողջական հոդվածին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղումով։