Հայաստանում ապրող ադրբեջանցիները պետք է ներառվեն հաշտեցման գործընթացում․ Ադրբեջանցի փորձագետ
Սկզբի համար մենք պետք է հասկանանք, որ Հայաստանում ժամանակին եղել է հսկայական ադրբեջանական համայնք։ Այս մասին նոյեմբերի 4-ին Երևանում «Օրբելի – 2025» միջազգային համաժողովի շրջանակներում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Թոփչուբաշովի անվան Բաքվի վերլուծական կենտրոնի համահիմնադիր և տնօրեն Ռուսիֆ Հուսեյնովը՝ մեկնաբանելով այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջան» ադրբեջանցիների «վերադարձի» մասին թեզը։
«Նրանք և նրանց նախնիները ժամանակին ապրել են Հայաստանում։ Այդ մարդիկ 20-րդ դարում մի քանի ալիքով լքել են այդ տարածաշրջանը՝ բնակություն հաստատելով թե՛ Ադրբեջանում, թե՛ նրա սահմաններից դուրս։ Սրանք մարդիկ են, որոնք պատկանում են որոշակի էթնիկ խմբի՝ իրենց առանձնահատկություններով։ Նրանք ունեն իրենց ենթաէթնիկ ծեսերը, ավանդույթները և նույնիսկ պարերը։ Նրանք Ադրբեջանում ունեն հսկայական տնտեսական և քաղաքական ուժ։ Հետևաբար, սխալ կլիներ անտեսել այս համայնքի գոյությունը։ Եթե ցանկանում եք իմանալ իմ կարծիքը, ես կարծում եմ, որ մարդկանց միջև փոխգործակցության գործընթացում պետք է ներգրավվի նաև այս համայնքը։ Նրանք պետք է սերտ կապեր ունենան հայերի հետ։ Ի վերջո, պետք է որոշակի կոնտակտ ստեղծվի։ 30-40 տարի երկու հասարակություններն էլ ապրել են իրենց «փուչիկի» մեջ։ Մենք կարող ենք մինչ օրս վիճել և բանավիճել, բայց անհրաժեշտ է այս ամենից գոնե դասեր քաղել։ Մենք պետք է լսենք միմյանց պատմությունները և հասկանանք դիրքորոշումները։ Այս կոնտակտը միանշանակ կօգնի մեզ փոխըմբռնման հարցում», - կարծում է Հուսեյնովը։