Հայաստանում աշխատատեղերն ու աշխատավարձերն աճել են
2024-ի հունիսին Հայաստանում վարձու աշխատողների թիվը հասել է 760 248-ի, ինչը 4,7%-ով ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Սա վկայում է աշխատաշուկայի կայուն աճի մասին, թեև աճի տեմպերը մայիս ամսվա համեմատ (4,9%) փոքր-ինչ դանդաղել են:
Վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն՝ այս տարվա հունիսին նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ տնտեսության ոչ մի ճյուղում աշխատողների թվի նվազում չի գրանցվել: Առևտուրը, այլ ծառայությունները և կրթությունը շարունակում են առաջատար լինել աշխատատեղերի քանակի աճի առումով: Հատկապես տպավորիչ է «այլ ծառայությունների» ոլորտի աճը, որտեղ աշխատողների թիվը տարեկան կտրվածքով ավելացել է 20,4%-ով:
Շինարարության ոլորտը նույնպես ցուցաբերել է նշանակալի աճ՝ 12,4%: Ֆինանսական հատվածում և վարչական ու օժանդակ գործունեության ոլորտում գրանցվել է 8-ական տոկոս աճ: Հատկանշական է, որ էներգետիկ ոլորտը երկարատև կրճատումներից հետո կրկին սկսել է ավելացնել անձնակազմի թիվը՝ ցուցադրելով 0,5% աճ:
Ինչ վերաբերում է աշխատավարձերին, 2024-ի հունիսին միջին աշխատավարձը կազմել է 275 654 դրամ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճելով 3%-ով: Սակայն այս ցուցանիշը զգալիորեն ցածր է մայիսի 6,4% աճից:
Ամենաբարձր աշխատավարձերը գրանցվել են տեղեկատվության և կապի ոլորտում` 824 100 դրամ, հանքարդյունաբերությունում` 799 925 դրամ և ֆինանսական ու ապահովագրական ոլորտում` 683 061 դրամ: Ամենաարագ աճը նկատվել է գյուղատնտեսության ոլորտում՝ 15,3%, իսկ աշխատավարձերն այս ոլորտում գերազանցել են 190 000 դրամը:
Չնայած ընդհանուր աճին, որոշ ոլորտներում վերջին մեկ ամսվա կտրվածքով նկատվել է միջին աշխատավարձի անկում: Ամենանշանակալի անկումը գրանցվել է էլեկտրաէներգիայի, գազի և գոլորշու մատակարարման ոլորտում (-15,3%), ինչպես նաև ֆինանսների և ապահովագրության ոլորտում (-15,0%):