Իրանի զինված ուժերը զգոն են և լիովին պատրաստ՝ պաշտպանելու երկիրը. ԱԳՆ խոսնակ
Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Էսմայիլ Բաղային հայտարարել է, որ Իրանի զինված ուժերը շարունակում են մնալ լիակատար զգոնության մեջ և ուժեղացնում են իրենց պատրաստվածությունը՝ Իսրայելի հնարավոր նոր հարձակման պայմաններում երկրի պաշտպանությունն ապահովելու համար։
Բաղային այս հայտարարությունն արել է երկուշաբթի օրը Թեհրանում անցկացված իր շաբաթական մամուլի ասուլիսի ընթացքում՝ մեկնաբանելով Իսրայելի կողմից Իրանի դեմ հնարավոր ռազմական գործողությունների վերաբերյալ լրատվամիջոցներում տարածվող տեղեկությունները։
«Իրանի դեմ իրականացվող հոգեբանական պատերազմն ու մեդիա քարոզչությունը հակառակ կողմի ռազմավարության մաս են և նոր չեն։ Մեզ համար կարևորն այն է, որ մենք լիարժեք զգոնությամբ հետևում ենք մյուս կողմերի գործողություններին, և մեր զինված ուժերը չեն ցուցաբերի անգամ նվազագույն անփութություն կամ զիջում, երբ խոսքը վերաբերում է Իրանի ինքնիշխանության և ազգային ամբողջականության պաշտպանությանը»,– IRNA-ի փոխանցմամբ՝ ասել է նա։
Արձագանքելով Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի՝ Իրանում տեղի ունեցող բողոքի ցույցերին աջակցելու հայտարարություններին՝ Բաղային նշել է, որ Իրանի ժողովուրդն արդեն տեսել է Իսրայելի «մտահոգությունը» 12-օրյա պատերազմի ընթացքում։
Նրա խոսքով՝ այդ պատերազմը միայն մեկ օրինակ է, և Իրանի ժողովուրդը չի կարող մոռանալ իսրայելական ռեժիմի կողմից իրականացված իրանցի բարձրաստիճան պաշտոնյաների և միջուկային գիտնականների սպանությունները։
Բաղային ընդգծել է, որ Իսրայելի նպատակն է, ցանկացած առիթ օգտագործելով, Իրանում պառակտում առաջացնել ու թուլացմել ազգային միասնությունը։
Նա նաև հայտարարել է, որ Իսրայելի վարչապետի կամ որոշ ամերիկացի պաշտոնյաների՝ Իրանի ներքին հարցերին վերաբերող հայտարարությունները միջազգային իրավունքի տեսանկյունից կարելի է դիտարկել որպես բռնության, ահաբեկչության և սպանությունների հրահրում։